Skąd się wzięły dywany?

Czy patrząc na dekoracje-dywany zastanawiałeś się kiedyś skąd się one właściwie wzięły? Zapewne słyszałeś, że ich historia wywodzi się z Azji, ale czy dokładniej się z nią zapoznałeś? Jeżeli nie, nic straconego, bo dzisiaj przybliżymy nieco początek istnienia dywanów. Zaczynamy!

Uważa się, że pierwsze dekoracje-dywany były wytwarzane ponad 1000 lat temu, chociaż zdarzają się i przykłady jeszcze sprzed urodzin Jezusa Chrystusa, dlatego termin jest tutaj wielką niewiadomą. Za ojczyznę uznaje się Azję Środkową. Ogólnie całą ideą powstania dywanów była próba ochrony koczowników przed zimnem. Co prawda wielu z nich nosiło po prostu kożuchy, jednak wieczorami, gdy spali w swoich namiotach, były one mało wygodne. Dlatego łącząc materiał pozyskany z owiec czy kóz, tworzono prymitywne dekoracje i dywany. Jak się też okazuje, historycy uważają, że służyły one nie tylko jako podstawowa ochrona przed zimnem i wilgocią, ale także dodawały barwy wnętrzom ich namiotów. Może i byli to koczownicy, to też chcieli dekorować pomieszczenia, w których spędzali zimne i niebezpieczne noce.

Pierwsze dywany, które służyły jako dekoracje i chroniły przed mrozem nie miały skomplikowanych wzorów. Najczęściej były to elementy geometryczne i prostolinijne. Jednakże zaraz po II Wojnie Światowej w 1947 roku na terenie Syberii dokonano znaczącego odkrycia. Archeolodzy odnaleźli dywan prawdopodobnie sprzed 400 roku przed naszą erą! Jednak nie jego wiek, a jakość był tematem, nad którym się rozwodzili. Jak się okazuje, znalezisko miało wymiary 183 na 200 centymetrów i doskonałą budowę. Był gruby, gęsty. Określono, że wykonanie przewyższało jakościowo dekoracje dywany, które są obecnie w sprzedaży. Mimo, że przedmiot był odnaleziony na terenie Syberii to uznaje się, że został wykonany prawdopodobnie w Persji lub Armenii. Skąd znalazł się tak daleko od domu? Ze względu na koczowniczy tryb życia ludzi, którzy taki właśnie toczyli.

Jak widać, dekoracje-dywany mają bardzo długą historię i przeszły wiele przemian, jednak ich funkcja w sumie niewiele się zmieniła. Nadal mają one przyozdabiać pomieszczenia i ochraniać nasze stopy przed zimnem. Jednak coś innego się zmieniło – jakość, wzornictwo i wytwarzanie tych produktów. Nie tylko są one ręcznie robione, ale mogą być wykonane także za pomocą maszyn.