Różne rodzaje kas rejestrujących. Jak wybrać ten właściwy?

Z czym spotka się przedsiębiorca, który postanowi kupić urządzenie fiskalne? Przede wszystkim z szerokim wyborem różnych rozwiązań dla handlu oraz usług. Bo w dzisiejszych czasach dealerzy oferują nie tylko stacjonarne kasy rejestrujące, ale także modele mobilne. Ponadto, poszczególne urządzenia posiadają bardzo zróżnicowane parametry użytkowe.

Każdy podatnik, który szuka kasy fiskalnej, powinien wiedzieć, jakie konsekwencje wiążą się z wyborem konkretnego modelu. Kupione i zainstalowane urządzenie będzie użytkowane przez firmę często przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć właściwą decyzję i wdrożyć technologię, która spełni oczekiwania biznesu – aktualne i przyszłe. A potrzeby konkretnych działalności gospodarczych mogą być różne. O ile w jednej firmie wystarczające okaże się zainstalowanie prostej kasy fiskalnej, o tyle druga będzie wymagała bardziej zaawansowanej technologii sprzedaży

Kasy proste, średnie i systemowe

Jakie typy kas fiskalnych występują obecnie na polskim rynku? Najczęściej przyjmuje się podział na urządzenia najprostsze, średniego segmentu oraz systemowe. Kategoryzacja ta uwzględnia przede wszystkim możliwości poszczególnych modeli, czyli ich funkcjonalność oraz wydajność. Niemniej jednak, często można się też spotkać z podziałem, o którym decydują zwłaszcza gabaryty poszczególnych urządzeń rejestrujących

Współcześnie przedsiębiorcy prowadzą handel bądź świadczą swoje usługi nie tylko w placówkach stacjonarnych, ale także w ramach działalności mobilnych, polegających np. na dojedzie do klienta. Nic więc dziwnego, że oferta dostawców technologii sprzedaży nie ogranicza się do rozbudowanych modeli. Osobną grupę urządzeń stanowią bowiem niewielkie kasy fiskalne. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się one kompaktowymi gabarytami. W rezultacie, doskonale odnajdują się podczas pracy w terenie. Równocześnie jednak, można je także stosować w mniejszych punktach handlowych bądź usługowych. Ten rodzaj urządzenia rejestrującego często oferuje ciekawe rozwiązania technologiczne, zapewniające zarówno komfort pracy, jak i skuteczną obsługę klientów firmy, np. korzystanie z trybu szybkiej sprzedaży czy archiwizowanie kopii paragonów w formie elektronicznej.

Nowy typ urządzeń fiskalnych – model online

W 2018 roku do dostępnych obecnie urządzeń rejestrujących dołączą nowe modele, reprezentujące zupełnie inny typ kas fiskalnej. Zgodnie z ogólnie przyjętą terminologią, będą to technologie określane jako online. Urządzenia tego rodzaju nie pojawią się oczywiście bez powodu. Ich obecność na rynku będzie konsekwencją wprowadzenia zmian w polskim systemie fiskalizacji.

Czym mają się wyróżniać kasy z nowymi funkcjami? Urządzenia te pozwolą podatnikom na przesyłanie danych do serwerów nadzorowanych przez Ministerstwo Finansów. Transmitowane pliki będą zaś zawierały najważniejsze informacje na temat prowadzonej ewidencji. Dodatkowo, kasy fiskalne online umożliwią „wystawianie” paragonów w 2 formach – papierowej i elektronicznej – jak również zagwarantują kompatybilność z różnymi terminalami do kart płatniczych. Pojawienie się tego rodzaju urządzeń unowocześni więc obsługę klientów oraz zautomatyzuje wykonywanie innych obowiązków, które są związane z rejestrowaniem obrotu.