Rodzaje surowców stosowanych do produkcji tektury falistej i opakowań

Pierwszym i zarazem najważniejszym składnikiem do produkcji tektury falistej oraz opakowań z tektury falistej jest papier. Materiał ten można podzielić na dwie grupy: pierwszy to papier stosowany do produkcji warstwy płaskiej tzw. linery, natomiast drugi to papier wykorzystywany do produkcji warstwy pofalowanej tzw. flutingi.
Papier na warstwę płaską mają lepszą wytrzymałość na przedarcia i zniszczenie. Składają się głównie z masy celulozowej wraz z częściami masy powstałej z makulatury. Ze względu na fakt, że celuloza i masy celulozowe są znacznie droższe od makulatury i mas makulaturowych te pierwsze na rzecz tych drugich stanowią coraz mniejszą część wsadu do produkcji papieru. Gdy udział makulatury w produkcji jest coraz większy, to górna warstwa jest barwiona kolorem tak, aby upodobnić ją do masy celulozowej. Oprócz standardowych papierów do produkcji tektury falistej wykorzystuje się odmiany papieru o specjalnych właściwościach:

  • papiery tłuszczoszczelne, które są odporne na przenikanie wszelkiego rodzaju tłuszczów i substancji tłuszczo podobnych,
  • papiery wodoodporne, które zachowują stale swoje właściwości wytrzymałościowe, nawet po zamoknięciu,
  • papiery ognioodporne, które posiadają zdolność do samo gaszenia lub są całkowicie niepalne,
  • papiery powlekane, są to papiery z ochronną warstwą nanoszone z jednej lub obu stron papieru.

Papier na warstwę falistą można podzielić na dwie grupy: flutingi wytworzone z makulatury oraz flutingi pół chemiczne. Te pierwsze w całości wytworzone są z makulatury, natomiast te drugie w części składają się pół chemicznej masy wytworzonej z drzew oraz w drugiej części składają się z masy makulaturowej

Kleje

Kleje służą do klejenia poszczególnych warstw tektury falistej. Głównie są to kleje biodegradowalne i wytwarzane są z odnawialnych materiałów. Przeważnie jest do klej skrobiowy wytwarzany z skrobi, boraksu, wodorotlenku sodu oraz wody.

Farby

Wiele opakowań z tektury falistej posiada nadruki. Wykorzystuje się do tego farby fleksograficzne oraz farby offsetowe. Te pierwsze wykorzystywane są przy drukowaniu flekso, a te drugie podczas druku offsetowego.

Poznaj produkty

ZPUH Antoni Mataśka – Producent opakowań
Gajewniki kol 1a, 98-220 Zduńska Wola
Tel. +48 43 825 30 15 / FAX +48 43 825 41 15