Rodzaje obudowy hal stalowych

W budownictwie stosuje się różne rodzaje obudowy hal stalowych, wybierając za każdym razem rozwiązanie najbardziej optymalne. Nie ma jednego uniwersalnego systemu, który pasuje idealnie do wszystkich hal.

Obudowę każdorazowo dostosowuje się do budynku. Dobierając konkretne elementy, projektant bierze pod uwagę wiele czynników technicznych, estetycznych, ekonomicznych, musi pogodzić wymagania stawiane przez przepisy i inwestora. Dla inwestora zazwyczaj najważniejsze są kwestie estetyczne – budynek musi przecież dobrze wyglądać, a także ekonomiczne – obudowa nie może pochłonąć zbyt wiele środków. Oprócz powyższych zagadnień projektant bierze też pod uwagę przeznaczenie hali i obowiązujące przepisy. Obudowom stawia się konkretne wymagania cieplne, akustyczne, sanitarne, przeciwpożarowe zależne od rodzaju budynku. Na przykład inne kryteria muszą spełnić obudowy nieogrzewanych magazynów (może tu wystarczyć sama blacha), a inne – obudowy chłodni (potrzebna jest ściana o dużej izolacyjności termicznej).

Jednak poprawny projekt obudowy nie wystarczy do tego, by spełniła swoje zadanie. Równie ważny jest prawidłowy montaż, podczas którego trzeba stosować odpowiednie materiały i narzędzia. Narzędzia nie mogą niszczyć blachy – z tego powodu do jej cięcia stosuje się np. specjalne nożyce. By zapewnić szczelność obudowy, wykorzystuje się np. podkładki pod łączniki czy uszczelki na styku arkuszy blach. Ponadto elementy obudowy trzeba transportować i przechowywać tak, by ich w żaden sposób nie uszkodzić.

Elementy obudowy

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie – rodzaj obudowy zależy m.in. od przeznaczenia hali, dlatego w różnych budynkach stosuje się różne rozwiązania. Najczęściej wykorzystuje się następujące materiały:
– blacha trapezowa – samą blachą obudowuje się zarówno ściany jak i dach obiektów, którym nie stawia się żadnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, akustycznej. Taka obudowa ma za zadanie jedynie chronić przed deszczem i śniegiem, dlatego musi być szczelna. Rozwiązanie to stosuje się np. w nieogrzewanych halach magazynowych;
– płyty warstwowe – wykorzystuje się do obudowy dachu i ścian. Składają się z izolacji osłoniętej blachą stalową. Rdzeń izolacyjny stanowi wełna mineralna, styropian lub poliuretan. Płyty te montuje się w pionie lub w poziomie;
– blacha trapezowa, mata izolacyjna pokryta folią aluminiową – w ten sposób obudowuje się ściany i dachy. Mata znajduje się od strony wewnętrznej budynku;
– blacha trapezowa, wełna mineralna, blacha trapezowa – taki układ warstw stosuje się w obudowach ścian, rzadziej dachów.

Obudowy dachów mają np. następujący układ warstw:
– membrana dachowa, termoizolacja, paroizolacja, blacha trapezowa;
– blacha trapezowa, wełna mineralna na osnowie (klekon).

Obudowę dachu montuje się do płatwi, natomiast ścian – do rygli, rzadziej – bezpośrednio do konstrukcji nośnej. Wraz z obudową instaluje się różne elementy dodatkowe. Są to m.in.:
– rynny i rury spustowe, obróbki blacharskie,
– w ścianach: drzwi, bramy, okna,
– w dachu: świetliki, klapy dymowe, odwodnienie.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą CoBouw Polska polsko – holenderską spółką budowlaną, która specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów przemysłowych (hale stalowe, hale produkcyjne, sortownie i przechowalnie warzyw i owoców).