Rodzaje kas fiskalnych

Decydując się na pracę w sektorze handlu ludzie nie są przygotowani na zetknięcie z wymaganiami pracodawców. Większość z nich wymaga od potencjalnego pracownika znajomości obsługi kas fiskalnych. W tym momencie pojawia się pewna niejasność. Poszukujący pracy może nie wiedzieć, który z typów kasy fiskalnej musi umieć obsługiwać.

Podstawowe różnice

Obecnie na rynku wyróżniamy dwa podstawowe modele kas fiskalnych: ERC (Electronic Cash Register) oraz POS (Electronic Point of Sale). Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na możliwościach rozbudowy oraz pamięci. W skrócie, kasy ECR mają o wiele mniej pojemną pamięć niż kasy POS. Zwykle waha się ona w granicach 1- 8 MB, co powoduje, że po kilku latach użytkowania całkowicie się zapełnia. Dodatkowo kasy ECR nie mają możliwości wgrywania dodatkowych programów, gdyż mogą one obsługiwać jedynie fabrycznie zainstalowane oprogramowanie. Na szczęście dopuszczalne jest podłączanie urządzeń peryferyjnych, które nie obciążają mocno pamięci urządzenia.

Ciekawostką jest to, że pomimo możliwości podłączenia do kas ECR komputera, nie można prowadzić sprzedaży z poziomu programu komputerowego. Kasy tego typu musi obsługiwać człowiek.

ECR- dla każdego coś dobrego

Grupa kas fiskalnych, określanych zbiorczym mianem ECR, obejmuje wiele urządzeń różniących się od siebie gabarytami, możliwościami i domyślnymi funkcjami. Najmniejszym rodzajem urządzeń fakturujących są kasy mobilne. Nie mają one dużych rozmiarów i doskonale sprawdzają się w przypadku konieczności wystawiania wielu paragonów o tej samej treści. Znajdują zastosowanie wśród drobnych przedsiębiorców i rzemieślników. Większą odmianą kas mobilnych są kasy jednostanowiskowe. Mają one trochę większe rozmiary niż wcześniej opisane urządzenia. Istnieje też możliwość podłączenia do nich innych urządzeń (np wagi) które zmienią ich konfigurację i dodadzą im funkcjonalności. Są one zwykle używane w drobnych sklepach.

Oddzielnym działem kas fiskalnych ECR są kasy systemowe. Stanowią one standardowe wyposażenie dużych sklepów. Ich najważniejszą zaletą jest możliwość podłączenia komputera i bieżącego monitorowania sprzedaży.

POS- specjalizacja kluczem do sukcesu

Kasy POS są w rzeczywistości wyspecjalizowanymi komputerami do monitorowania sprzedaży i ewidencjonowania obrotów. W najprostszej konfiguracji kasa POS składa się z komputera do którego została podłączona drukarka paragonowa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kasy POS były wyposażane przez użytkowników w dodatkowe podzespoły i programy mające usprawnić ich pracę.

Przed zakupem kasy POS każdy kupujący powinien zwrócić uwagę na kilka parametrów, mających decydujący wpływ na cenę urządzenia. Są to: pamięć RAM, ilość złączy, wydajność procesora oraz wbudowane zasilanie.

Znajomość rodzajów kas fiskalnych pozwoli podjąć lepszą decyzję odnośnie szkolenia w tym kierunku. Szukając pracy w sieciowym hipermarkecie należy skupić się na kasach POS. Natomiast, gdy aspiruje się na posadę ekspedienta w osiedlowym sklepiku, w zupełności wystarczy kurs kas fiskalnych ECR.

Artykuł powstał we współpracy z oferującą Kasy fiskanlne Bimit-Mita