Ratownictwo drogowe – na czym polega?

Pomoc drogowa Szczecin wielokrotnie jest ściągana do trudnych i zagrażających życiu sytuacji drogowych. Wynika to zwykle z bardzo dużego doświadczenia, zyskanego przez wiele lat prowadzenia działalności, jak również dysponowania innowacyjnym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym właściwie polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co normalne autoholowanie przy pomocy lawety? Zdecydowanie nie.

Ratownictwo drogowe – odpowiedni sprzęt do trudnych przypadków

Zabranie z jezdni unieruchomionego wozu, gdzie układ kierowniczy jest działający, nie dostarcza przeważnie większych trudności. Szczególnie jeśli jest to auto osobowe lub pojazd dostawczy. Lawety Szczecin wyposażone są we wciągarki, które lekko sobie radzą z załadunkiem uszkodzonego wozu na platformę. W jaki sposób zatem działa pomoc drogowa, kiedy wadliwy samochód nie może o własnych siłach być przeniesiony na lawetę lub co gorsza, partycypował w dachowaniu albo wjechał do głębokiego rowu? Wtedy wyciągnięcie go wymaga posiadania znacznie bardziej solidnego sprzętu, niż typowa laweta czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może dostarczać usługę ratownictwa drogowego.

Laweta HDS

Jednym z bardziej ważnych elementów na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta z dźwigiem HDS. HDS to skrót od hydrauliczny dźwig samochodowy. Ta maszyna posiada zazwyczaj udźwig do kilku ton, dzięki czemu bez trudu daje sobie radę z podnoszeniem przeważającą częścią wozów osobowych. Uczestnictwo pomocy drogowej z takim ekwipunkiem jest bardzo ważne , aby nie zwiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na samochodzie . Tak mogłoby się stać , jeślibyśmy chcieli użyć zwyczajnych metod do wyciągnięcia auta z rowu lub odwrócenia go na koła. Uszkodzenia zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to zwykle występujące ubytki , wynikające z nieumiejętnego prowadzenia akcji ratowniczej samochodu. Lawety z HDS ułatwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i powiększając jej bezpieczeństwo.

Niezawodna pomoc w każdym przypadku – holownik z rotatorem

Co chwila pomoc drogowa wzywana jest do kraks z udziałem aut ciężarowych. Aby efektywnie obsłużyć takie zlecenie, bezwzględne jest dysponowanie odpowiednimi narzędziami pracy. W tym wypadku chodzi o duże i ciężkie holowniki. Ich sekretną bronią jest nie tylko potężna moc i moment obrotowy, ale również tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o ogromnej sile udźwigu, pozwala prowadzić akcje ratownicze w trudnych warunkach – głównie tam, gdzie bardzo mała ilość miejsca na jezdni, nie daje możliwości na sprawne i bezpieczne poruszanie holownikiem. Duże ceny za tego rodzaju pojazdy ratownicze, osiągające aż do 1 miliona złotych, sprawiają że tylko niewielka liczba przedsiębiorstw jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego też dla samochodów ciężarowych. Przed włączeniem się do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, konieczne jest jego wcześniejsze rozładowanie i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zajęciem również zazwyczaj zajmuje się pomoc drogowa, wykorzystując posiadane przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.