Przygotowanie skutecznego CV

Przygotowanie dobrego CV to klucz do rozmowy o pracę, a tę z kolei dzieli już tylko o krok od nowego stanowiska. Jak przygotować dobre CV? Istnieje wiele kwestii, na które należy zwrócić uwagę, aby dokument był schludny, czytelny i profesjonalny.

Treść CV

Twój życiorys powinien zawierać najważniejsze szczegóły dotyczące Twoich poprzednich stanowisk oraz edukacji. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno zacząć się od przemyślenia, co potencjalny pracodawca chciałby zobaczyć w Twoim CV. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie o pracę i poszukaj w nim umiejętności, na których zależy danej firmie. Zastanów się, które z nich posiadasz i wyszczególnij je w dokumencie. Wymień posady i obowiązki, które pozwoliły Ci zdobyć te umiejętności – istotny będzie też staż pracy. Nie pisz jednak zbyt obszernie, a najważniejsze informacje możesz zawrzeć w punktach. W sekcji edukacji zawrzyj tylko wykształcenie wyższe lub zawodowe oraz średnie.

Wygląd i estetyka

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że aby rozmowa kwalifikacyjna doszła do skutku, oprócz sensownej zawartości, bardzo istotny będzie wygląd CV. W Polsce konwencją są dokumenty ze zdjęciem, na jasnym papierze, wykorzystujące stonowane kolory (czerń, granat). Równie ważne będą czcionki, jakich użyjesz. Dokument nie powinien zawierać ich więcej niż dwie. Pamiętaj też o tym, by były proste, eleganckie i profesjonalne. CV zwykle będzie podzielone na dwie kolumny – jedną z datami zatrudnienia czy studiów i drugą, opisującą stanowisko czy obowiązki. Ważne, aby były one tak samo wyrównane. Warto pamiętać, że każde CV wymaga trochę innego wyglądu – w większości wypadków powinieneś starać się unikać ozdób czy kolorowego tła. Wyjątkiem będą posady nieco bardziej artystyczne (np. grafik), gdzie bardziej ozdobne CV może się okazać atutem.

CV okiem rekrutera

Rekruterzy to osoby, które codziennie oglądają po kilkanaście CV. Na pewno nie trudno sobie wyobrazić, że nie będą mieli czasu czytać długich bloków tekstu. Dwa zdania w każdym punkcie powinny wystarczyć. Idealną sytuacją jest również zmieszczenie całego CV na jednej, lub maksymalnie na dwóch stronach. Jeśli wysyłasz CV mailem, bardzo istotny będzie też rozmiar pliku i czas jego ładowania – niech nie będzie większych niż 5MB. Unikaj błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Są bardzo nieprofesjonalne i mogą zrazić do Ciebie rekrutera.

W artykule https://kreatorzykariery.pl/przygotowanie-do-rozmowy-kwalifikacyjnej-opis zostało poruszonych bardzo dużo istotnych porad, ale jeżeli zapoznasz się z nimi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rekruter uzna, że jesteś idealnym kandydatem i czeka Cię rozmowa o pracę. Powodzenia!