Przeciwwskazania do masażu leczniczego

Masaż leczniczy jest zabiegiem z zakresu fizjoterapii, który przynosi znakomite rezultaty, ale jest też zabiegiem dość mocno inwazyjnym, w w związku z czym nie zawsze można go wykonać. Ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań do przebycia takiej terapii, skierowaniami na masaże lecznicze zajmuje się lekarz. Nigdy nie wolno samowolnie z nich korzystać, ponieważ może to nam zaszkodzić.

Układ oddechowy i pokarmowy

Każde skierowanie na masaż leczniczy powinno być poprzedzone szczegółowym wywiadem lekarskim. Lekarz sprawdza, czy nie mamy przeciwwskazań mieszczących się w poszczególnych grupach. Dla ułatwienia można zastosować podział związany z konkretnymi układami ciała. Jeżeli chodzi o układ oddechowy, istnieje szereg takich przeciwwskazań, a należą do nich: nowotwory, gruźlica, dychawica, zapalenie płuc czy oskrzeli a także choroby zakaźne układu oddechowego.

Także ze strony układu pokarmowego można wyróżnić szereg chorób, które stanowią przeciwwskazania do poddania się terapii, jaką jest masaż leczniczy, Do takich chorób należą: wirusowe zapalenie wątroby, zapalenie trzustki i wyrostka robaczkowego, choroby nowotworowe i pasożytnicze, a także takie, które mogą grozić przerwaniem ciągłości jelit.

Układ krążenia

Masaż może również negatywnie wpłynąć na pacjenta, który choruje na następujące schorzenia: stan po zawale serca, choroby naczyniowe, miażdżyca, nieustabilizowane wady serca oraz choroba zakrzepowa żył i żylaki.

Ponadto lekarz nie zleci masażu leczniczego u pacjenta, który ma nadciśnienie czy napadowy skurcz tętnic, a także skazę naczyniową.

Mięśnie i nerwy

Zapalenie opon mózgowych, krwiaki i epilepsja to niektóre z długiej listy przeciwwskazań dotyczących układu nerwowego. Do tego tego dochodzą stany zapalne nerwów oraz zmiany nowotworowe. Tak naprawdę nowotworowy, niezależnie od ich lokalizacji są bezwzględnym przeciwwskazaniem do masażu leczniczego.

Jeżeli chodzi o układ mięśniowy, to zrosty, osteoporoza a także reumatoidalne zapalenie stawów wykluczają nas z zabiegów fizjoterapeutycznych, do których należy masaż leczniczy.

Tekst powsta we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA