Pracowałeś w Szwecji: możesz odzyskać podatek!

Osoby, które na terenie Szwecji podjęły legalną pracę mają obowiązek rozliczyć się ze szwedzkim urzędem skarbowym. Dla Polaków, którzy pracowali legalnie jest to szansa na zwrot podatku. Zwrot podatku ze Szwecji przysługuje oczywiście pod warunkiem, że podatek został nadpłacony.

Jak uzyskać zwrot podatku ze Szwecji?

Pracownicy z Polski, którzy podjęli legalną pracę na terenie Szwecji mają obowiązek rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym. Roczne zeznanie podatkowe składa się w terminie bardzo zbliżonym do tego, który obowiązuje w Polsce; termin składania deklaracji podatkowej w Szwecji upływa 2 maja. Osoby, które nie złożą w terminie zeznania podatkowego mogą zostać ukarane wysokimi karami finansowymi. Rozliczenie podatku przez szwedzki odpowiednik urzędu skarbowego następuje na podstawie wydanej przez pracodawcę karty podatkowej oraz rocznego rozliczenia szwedzkiego urzędu skarbowego. Szwedzki urząd skarbowy na rozliczenie podatku ma nawet pół roku. Z reguły jednak podatek rozliczany jest wcześniej.

Jakie dokumenty należy zebrać?

Osoby, które chcą rozliczyć się ze szwedzkim urzędem skarbowym i odzyskać zwrot nadpłaconego podatku za pracę w Szwecji muszą zgromadzić szereg dokumentów. Należą do nich między innymi:

  • dokument KU-10 lub KU-13. Jest to dokument, który każdy pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy, gdy następuje rozwiązanie stosunku zatrudnienia;
  • dokument Ikomstdeklaration1. To dokument wysyłany podatnikom przez szwedzki urząd podatkowy w kwietniu następnego roku podatkowego;
  • umowa/umowy o pracę na terenie Szwecji;
  • pasek/paski płacowe.

Osoby, które odprowadzają w Szwecji podatek mogą skorzystać z szeregu ulg, które mogą sprawić, że zwrot podatku będzie większy. W takiej sytuacji do wymienionych wyżej dokumentów należy dołączyć również te, które potwierdzają prawo do odliczeń.