Praca z drewnem – cechy dobrego stolarza

Drewno jest powszechnie używanym surowcem w budownictwie i przemyśle. Służy nie tylko do produkcji papieru czy jako opał. Przede wszystkim jest jednym z najważniejszych materiałów budowlanych, a także głównym surowcem do produkcji mebli i paneli podłogowych. Dobrej jakości drewno to podstawa, ale równie ważny jest także dobry stolarz.

Kim jest stolarz

Stolarz to osoba zajmująca się obróbką drewna i tworzeniem z niego produktów takich jak różnego rodzaju meble. Zazwyczaj ma swój warsztat, gdzie posiada odpowiednie stanowisko pracy i narzędzia, jednak pracuje też na budowie, gdzie wszystkie drewniane elementy muszą być odpowiednio wymierzone, przycięte i przygotowane do zastosowania.

Cechy dobrego stolarza

W stolarce i budownictwie nie ma miejsca na byle jakość. Wszystko musi być zrobione profesjonalnie i z najwyższą starannością. Dobry stolarz powinien odznaczać się przede wszystkim ogromną cierpliwością, a także precyzją i dokładnością. Wie co robi i robi to profesjonalnie. Ma wysokie zdolności manualne i lubi swoją pracę. Posiada też wszystkie potrzebne narzędzia do drewna i potrafi bez problemów się nimi posługiwać.

Nie ma stolarza bez narzędzi

Wysokiej jakości narzędzia do obróbki drewna to podstawa. Żaden stolarz nie będzie dobry, jeśli nie będzie miał dobrych narzędzi. W profesjonalnym warsztacie stolarskim powinny znaleźć się takie narzędzia do drewna jak:
– różnego rodzaju piły i narzędzia do cięcia, przycinania;
– narzędzia do mierzenia i zaznaczania cięcia (przymiar, ołówek, przykładnica kątowa);
– imadła do stabilizacji elementów do cięcia;
– przyrżnie do cięcia pod kątem;
– narzędzia do żłobienia i wiercenia (dłuto, wiertarka);
– narzędzia do wygładzania (papier ścierny, szlifierka, tarnik);
– narzędzia do łączenia elementów (młotek, gwoździe, śruby, wkręty, śrubokręty, wkrętarki);
– frezarka i frez do drewna, a najlepiej kilka (frez do drewna to część robocza frezarki);

Brak któregokolwiek narzędzia do obróbki drewna może spowodować, że praca zostanie wykonana źle lub jej wykonanie nie będzie możliwe. Bez piły nie da się uciąć drewna, bez pomiaru i zaznaczenia nie zrobi się tego na odpowiednią długość czy szerokość. Dobry stolarz musi oprócz umiejętności mieć wszystkie narzędzia, by wykonywać profesjonalnie swój zawód.