Podsumowanie roku w wykonaniu polskiej kadry piłkarskiej

Rok 2016 dla polskiej kadry piłkarskiej był najlepszym od wielu lat. Dzięki świetnej grze i znakomitym występom na EURO 2016 Polska w rankingu FIFA stała się 15. najlepszą drużyną na świecie (zaczynała w styczniu na 35. pozycji).

Początek roku dla reprezentacji

Polska reprezentacja 2016 rok rozpoczęła w marcu, meczem towarzyskim na stadionie w Poznaniu przeciwko Serbii, wygrywając z nią 1:0. Kilka dni później Polacy mieli okazję zagrać z Finlandią. Podczas tego meczu ponownie pokazali klasę i pokonali Finlandczyków aż 5 do 0. Następne spotkania z Holandią i Litwą zakończyły się dla Polaków porażką oraz remisem. Były to mecze na żywo, w których ze strony reprezentacji padł tylko jeden gol, w wykonaniu Artura Jędrzejczyka w rozgrywce przeciw Holendrom.

Polska na EURO 2016

Mecze podczas EURO 2016 zapewniły kibicom zarówno wiele radości, jak i nerwów. W pierwszym meczu przeciwko Irlandii Północnej, gola zapewniającego zwycięstwo strzelił 22-letni Arkadiusz Milik. W następnym spotkaniu fazy grupowej, Polacy zmierzyli się z z Niemcami. Na stadionie Saint-Denis doszło jednak do remisu. Ostatni mecz grupowy odbył się w Marsylii przeciwko Ukrainie, w którym to zwycięskiego gola strzelił Jakub Błaszczykowski.

Dwie wygrane i remis zapewniły Polakom awans do 1/8 finału, w której zmierzyli się z Szwajcarią. Był to męcz niezwykle nerwowy. Wyniku nie rozstrzygnął podstawowy limit czasu ani dogrywka. Polska reprezentacja ostatecznie pokonała Szwajcarów w karnych 5 do 4.

Drużyna pod przewodnictwem trenera Adama Nawałki zakończyła swoją przygodę z EURO 2016 w ćwierćfinale, w meczu z legendarną już Portugalią. Polacy (tak jak w meczu ze Szwajcarami) dzięki remisowi przeprowadzili drużynę Cristino Ronaldo przez dogrywkę aż do karnych. Tym razem niestety przegrali 5:3. Jak później się okazało, Portugalia w finale pokonała swojego przeciwnika i została Mistrzem Europy.

Eliminację do Mistrzostw Świata

W 2016 roku na reprezentację Polską czekały również mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata 2018 w Rosji. Polacy odnieśli sukces zarówno w rozgrywce przeciwko Dani, Armenii, jak i Rumuni. Za każdym razem za wygraną drużyny znad Wisły odpowiadał Robert Lewandowski. W 3 spotkaniach strzelił on aż 6 goli (2 z Rumunią, 1 z Armenią i 3 z Danią). Jedynie w meczu z Kazachstanem Polacy zremisowali, doprowadzając do wyniku 2:2.

Końcówka roku w wykonaniu Polaków

Polacy pod koniec roku rozegrali jeszcze jedno spotkanie towarzyskie, tym razem ze Słowenią. W meczu zabrakło nazwisk odpowiadających za sukces kadry na EURO 2016. W drużynie debiutowało wielu nowych piłkarzy. Mecz zakończył się remisem 1:1. Gola dla Polaków strzelił Łukasz Teodorczyk.