Planowanie pokrycia dachu

Podczas budowy domu trzeba myśleć o wielu rzeczach, aby nasz dom był solidny, oraz aby nie narażać się na dodatkowe koszty związane z ciągłymi poprawkami. Wydaje się więc, że podczas zatrudniania ludzi, którzy pomogą nam w budowie domu nie powinniśmy oszczędzać. Bardzo ważne, aby w ekipie był ktoś, kto zna się na budowie i pokrywaniu dachów.

Kiedy wybierać pokrywę dachu?

Wydaje się, że najlepiej jest zdecydować się na to czym chcemy pokryć dach jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Dotyczy to zresztą nie tylko domu, lecz również każdego innego stawianego budynku. Jeśli bowiem już na wstępnym etapie wiemy, że na dachu ma leżeć na przykład blacha trapezowa to mamy możliwość dostosowania do niej konstrukcji dachu.

Niektórzy nie myślą zupełnie o tym czym pokryją dach, dopóki nie wybudują domu oraz dachu. W takiej sytuacji często okazuje się, że ich wybór jeśli chodzi o materiał do pokrycia dachu jest mocno ograniczony. Konstrukcja budynku jak i dachu może bowiem nie pozwalać na to, abyśmy położyli dajmy na to blachę trapezową.

Jaki materiał wybrać?

Nie sposób wskazać jaki materiał do pokrywania dachów jest zdecydowanie najlepszy i warto stosować go w każdej sytuacji. Taki materiał bowiem nie istnieje. W różnych sytuacjach, różnego rodzaju materiały znajdują zastosowanie. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby podczas wyboru pokrycia dachu konsultować się ze specjalistami.

Jeśli komuś się wydaje, iż wybór pokrycia dachowego jest nieograniczony w każdej sytuacji to jest w błędzie. Błąd ten natomiast może mieć opłakane skutki. Jeśli bowiem nałożymy niewłaściwą pokrywę dachową może nas to wiele kosztować. W skrajnych przypadkach, z powodu zastosowania na przykład zbyt ciężkiego materiału może dojść do zawalenia konstrukcji.

Na jakie cechy materiału zwracać uwagę?

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest podobna jak na poprzednie. To znaczy, że wszystko zależy od rodzaju dachu i budynku. Czasami najważniejsze może być to, aby pokrywa dachu była jak najlżejsza. W takim przypadku blacha trapezowa będzie jak znalazł. Jednakże, w niektórych sytuacjach waga materiału może być zupełnie nieistotna.

Często podczas poszukiwań najodpowiedniejszego do naszego dachu pokrycia powinniśmy najbardziej zwracać uwagę na jego uniwersalność. Jest to najważniejsze w sytuacji, gdy nasz dach nie jest płaski. Jeśli chodzi bowiem o pochyłe dachy oraz o takie, których kształt jest bardzo niestandardowy, możliwe jest użycie nielicznych materiałów do pokrycia dachów. Nie użyjemy w takiej sytuacji na pewno np. blachy trapezowej.

Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-metal

Website: