Pierwsze kroki w jeździectwie

Zanim zaczniemy w pełni cieszyć się wolnością i radością płynącą ze swobodnej jazdy konnej, musimy uzbroić się w cierpliwość i solidnie przygotować się do otwarcia jeździeckiej przygody. Na pierwszym miejscu musimy zadbać o podstawowe wyposażenie, zarówno dla konia, jak i dla siebie.

Podstawa – siodło

Siodło to podstawowe wyposażenie konia, które wpływa na nasz komfort jazdy i oddziałuje na zwierzę. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie prawidłowego dosiadu użytkownikowi oraz  zniwelowanie nacisku, którym obciążamy wierzchowca. Wybierając siodło, w pierwszej kolejności musimy przyjrzeć się budowie anatomicznej konia, zwracając szczególną uwagę na położenie kłębu i zadu oraz rozstaw łopatek. Kolejnym istotnym kryterium jest przeznaczenie siodła. W zależności od preferowanej dyscypliny sportowej, wyróżniamy siodła skokowe, rajdowe, ujeżdżeniowe, wyścigowe, westernowe, kulbaki, siodła do gry w polo i do polowań, damskie, siodła bezterlicowe. Każde z nich charakteryzuje się inną budową dostosowaną do konkretnej dyscypliny sportowej. Na przykład siodła rajdowe Prestige charakteryzują się dużym i miękkim siedziskiem oraz dodatkowymi uchwytami, natomiast siodła skokowe posiadają siedziska węższe i bardziej płaskie w stosunku do innych modeli.

Nowe czy używane?

Zakupowi pierwszego siodła często towarzyszą wątpliwości, czy warto zainwestować w nowy model, czy może na początku zadowolić się używanym egzemplarzem. Zdecydowanie bezpieczniejszą opcją jest zakup u wyspecjalizowanego sprzedawcy, który fachowo i rzeczowo doradzi nam, jakie siodło najlepiej spełni nasze oczekiwania. Kupowanie używanego modelu za pośrednictwem stron internetowych pozbawia nas szansy na rzetelne sprawdzenie jakości i stanu siodła.