Parabeny w kosmetykach – czy są bezpieczne i jaką funkcję pełnią

Parabeny należą do najskuteczniejszych i bardzo popularnych konserwantów w kosmetykach konwencjonalnych. Uniemożliwiają rozwój grzybów i pleśni. Parabeny występują w większości kosmetyków. Szczególnie dużą ich zawartość mają kremy nawilżające czy mydła. Substancje te mają zdolność gromadzenia się w skórze i przy intensywnym stosowaniu mogą okazać się szkodliwe.

Dzięki nieustannym kontrowersjom parabeny są jedną z najdokładniej przebadanych grup konserwantów – jednak wątpliwości co do bezpieczeństwa ich stosowania zostały rozwiane. Wszystko zaczęło się od zdarzenia, które miało miejsce w 2004 roku. W czasie badań toksykologicznych u pacjentek z rakiem piersi wykryto parabeny w czystej formie, które musiały przedostać się do organizmu np. przez skórę. Natomiast badania wykonane w 2011 roku dowiodły, że nie wszystkie parabeny muszą być szkodliwe. Propyloparaben i butyloparaben mogą być, niebezpieczne dla zdrowia w stężeniu używanym dotychczas. Stężenie jednak zmniejszono dwukrotnie – do 0,19% nie jest szkodliwe i może być nadal stosowane w kosmetykach, lekach czy produktach spożywczych. Z kolei metyloparaben oraz etyloparaben były i są uznane za nieszkodliwe. Nie jest jednak wiadomym jaki wpływ na człowieka mają parabeny o bardziej skomplikowanej budowę np. izobutyloparaben.

Parabeny są bezpiecznymi konserwantami, które są bardzo dobrze tolerowane. Dlatego są najczęściej stosowane na całym świecie, nie tylko do zabezpieczania kosmetyków, ale także chemii gospodarczej, leków i produktów spożywczych. Są stosowane w tym charakterze już od ponad 80 lat, bo dzięki nim nasze kosmetyki potrafią przetrwać w szufladach wiele dni. 

Gdyby nie one kosmetyki zostały by zaatakowane w krótkim czasie przez grzyby i pleśnie.

Parabeny znajdują się we wszystkich artykułach narażonych na szybkie gnicie i łatwe przedostanie się bakterii, oraz tam, gdzie produkt ma służyć dłużej konsumentowi. W pierwszym przypadku będzie to większość kosmetyków „mokrych”, czyli kremów do twarzy, balsamów do ciała, olejków, toników, pomadek, błyszczyków. Do drugiej grupy zaliczają się np. pudry i podkłady, które zużywa się czasem nawet w przeciągu roku. 
Parabeny znajdują się także w składzie większości dezodorantów i perfum.
Ocena bezpieczeństwa kosmetyku: http://www.cosmetosafe.pl/oferta/