Oświetlenie w domu – jak rozplanować jego rozmieszczenie?

Planowanie rozmieszczenia oświetlenia powinnyśmy zacząć jeszcze na etapie budowy domu, dzięki temu będzie można w odpowiednich miejscach zainstalować gniazda i poprowadzić przewody. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to światło pełni bardzo ważną funkcję w domu – zapewnia komfort, dobre samopoczucie, tworzy odpowiedni klimat.

Dopasowane do stylu pomieszczenia

Lampy muszą być dopasowane do aranżacji pomieszczenia. Oczywiście nie trzeba decydować się na zakup identycznych żyrandoli do każdego pokoju, ale ważne jest to, żeby posiadały jakieś elementy wspólne z wyposażeniem wnętrza. W zależności od wystroju oraz upodobań można zdecydować się na zakup lamp o transparentnych kloszach, które sprawią, że w pokoju będzie jaśniej i optycznie będzie wydawał się większy. Innym rozwiązaniem jest żyrandol kula, który stworzy klimat, pokój będzie bardziej kameralny i przytulny. Żyrandol kule z papieru cieszą się bardzo dużym powodzeniem, wielu projektantów wnętrz proponuje takie rozwiązanie. Lampa kula doda pomieszczeniu lekkości i nie będzie go przytłaczać. Obecnie w większości sklepów stacjonarnych, jak i internetowych można znaleźć żyrandol kule, dostępne są różne wzory oraz kolory takich lamp.

Nie tylko jedno źródło światła

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na żyrandol kula, lampę w klasycznym wydaniu czy nowoczesne, designerskie oświetlenie, to trzeba mieć na uwadze to, że jedno źródło światła to zdecydowanie za mało. Lampa kula wisząca będzie dobrze oświetlać całe pomieszczenie, ale poza tym warto zaopatrzyć się także w lampy podłogowe czy dekoracyjne kinkiety. Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę, również to dekoracyjne, dzięki niemu można całkowicie odmienić wnętrze, będzie bardziej klimatycznie, przytulnie. Co ciekawe za pomocą światła można wyeksponować elementy, które na pierwszy rzut oka w ogóle są niewidoczne, albo ukryć to, czym niekoniecznie chcemy się chwalić.

O czym należy pamiętać wybierając oświetlenie do domu?

Oświetlenie musi być rozmieszczone w odpowiednim miejscu, trzeba dobrze doświetlić każdą strefę, w której wykonujemy poszczególne czynności. Kolejna ważna rzecz to natężenie i barwa światła. Do domowego biura warto wybierać żarówki o chłodnej barwie, które będą sprzyjać skupieniu. Do salonów, w miejsca, gdzie chcemy się zrelaksować, odpocząć wybierajmy żarówki o ciepłych barwach zbliżonych do światła naturalnego.

Jak widać wybór i rozmieszczenie oświetlenia do domu, wcale nie jest taką oczywistą, prostą sprawą jak się wydaje.