Okna antywłamaniowe – czy faktycznie zapewnią nam większe bezpieczeństwo?

Dobranie konkretnych okien do naszego mieszkania jeszcze do niedawna było proste, gdyż na polskim rynku produkowano praktycznie podobne produkty. Dzisiaj sprawa zmieniła się diametralnie – mamy do wyboru nie tylko klasyczne okna plastikowe, ale również stolarkę pozwalającą na zwiększenie naszego komfortu w domu. Co warto wiedzieć o produktach oferowanych dzisiaj przez producentów? Które z nich wybrać? Z pewnością interesujące okażą się okna antywłamaniowe!

Czy ona antywłamaniowe są drogie?

To pierwsze pytanie, które zadają osoby zainteresowane. Specjaliści ze sklepu okna-internorm.pl uspokajają: ceny uzależnione są od klasy okna oraz od komponentów wykorzystanych do ich tworzenia. W przypadku okien antywłamaniowych podzielone są one na klasy, oznaczane literami RC, od ang. Resistance Class. Każda klasa, do której należy okno, musi być poświadczona odpowiednimi certyfikatami. Co ważne – kupując takie okno zwracajmy uwagę na to, czy producent wystawił certyfikat na cały produkt czy też na jego konkretne elementy (np. okucia, ramy).

Co w praktyce oznaczają klasy RC? Poszczególne klasy oznaczają jak długą ochronę zapewni okno podczas prób forsowania przez potencjalnego włamywacza. Wg norm klasa RC1 oznacza, że okno będzie odporne na przypadkowe próby włamania poprzez rozbicie szyby, kopnięcia, użycie siły fizycznej. Kolejne klasy opisywane są jako odporne na działanie przedmiotami ciężkimi, podważanie, próby wybicia zawiasów, etc.

Czy okna antywłamaniowe dadzą nam stuprocentową gwarancję?

Nie – i musimy być tego świadomi. Żadne okno antywłamaniowe nie da nam całkowitej gwarancji bezpieczeństwa. Ten rodzaj stolarki okiennej stanowi jednak coraz chętniej wybierany produkt – klienci chcą czuć się bezpieczny i w tym celu są w stanie wydać znacznie więcej, niż początkowo zakładali.