Odpowiednie wentylowanie pomieszczeń zakładowych

Zapewnienie bezpieczeństwa pracy dla osób zatrudnionych w zakładach jest priorytetem, którego wymagają inspektorzy BHP. Zwiększająca się ilość wypadków w zakładach pracy sprawia, że coraz częściej podnoszona jest kwestia reorganizacji zasad bezpieczeństwa i zdefiniowanie ich na nowo. Najczęściej występujące wypadki to skaleczenia oraz urazy ciała, ale również wybuchy spowodowane gromadzeniem się gazów wybuchowych czy zatrucia. Wypadki tego typu najczęściej mają miejsce w zakładach chemicznych, galwanicznych, farmaceutycznych czy związanych z przetwórstwem i metalami ciężkimi. Jak skuteczniej dbać o bezpieczeństwo pracowników?

Określenie niebezpieczeństw w miejscu pracy

Podstawą skutecznego zabezpieczenia przed wypadkami jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy. Pracodawca wspólnie z inspektorami BHP określa zagrożenia wynikające z konkretnych warunków w danych pomieszczeniach. Może być to gromadzenie się gazów trujących, gazów wybuchowych, styczność z toksycznymi substancjami. Wielu pracowników pracuje również na maszynach, których niewłaściwa obsługa może prowadzić do uszkodzeń ciała.
W przypadku gromadzenia się gazów trujących konieczne jest odpowiednie wentylowanie pomieszczenia. Dobór wentylatora nie jest prosty, gdyż topowi producenci oferują nam coraz nowocześniejsze rozwiązania.
Najczęściej wybierane są wentylatory przeciwwybuchowe, których zadaniem jest wzmocniona praca w miejscach zagrożonych nagromadzaniem się gazów wybuchowych.

Wiele modeli wentylatorów przystosowanych jest do pracy w skrajnie trudnych warunkach, np. w kopalniach. W ich przypadku ważne jest wykorzystanie wysokiej klasy elementów, zabezpieczonych przed działaniem wilgoci, rdzy, zmiennych temperatur. Wentylatory kopalniane mogą pracować również znacznie dłużej i efektywniej- ze względu na wykorzystane do ich budowy materiały możliwe jest przedłużenie żywotności urządzenia.

Website: