Nowoczesne lampy do salonu – na co zwrócić uwagę?

Gdy urządzamy nasz salon, skupiamy się na ogół na meblach, czasem kolorze ścian. Tymczasem bardzo dużo uwagi należy również poświęcić właściwemu wyborowi oświetlenia, bo przecież to lampy do salonu rozświetlają nam życie, gdy nadchodzi zmrok. Na co więc zwracać uwagę, kiedy chce się zamówić lampy do salonu?

Wybierzmy nowoczesne podłączenie

Świat oświetlenia znacząco się zmienił przez ostatnie lata. W zasadzie można wymienić dwie fazy tej rewolucji. W pierwszej, do standardowego zestawu gwintów E14 i E27, dołączył bardzo szeroki wybór rozwiązań alternatywnych, które umożliwiły stworzenie żarówek o bardzo niestandardowych kształtach i rozmiarach. Dzięki temu, nasza designerska lampa do salonu nie musiała już korzystać z takich samych żarówek jak każdym innym domu, ale mogła się czymś wyróżnić. Jakie więc najczęściej rodzaje mocowania możemy spotkać w lampach do pokoju?
* E27 – wciąż powszechny typ żarówek z tzw. dużym gwintem o średnicy 27 mm
* E14 – zmniejszony do średnicy 14 mm odpowiednik gwintu E27
* GU10 – wtyk reflektorowy, najczęściej stosowany w oprawach oświetleniowych wraz z reflektorami.
* MR16, MR11 i G4 – zazwyczaj dość małe żarówki, na ogół montowane w większej ilości.

Co powinna nam zapewnić lampa do pokoju?

Oczywistą odpowiedzią jest – że światło. Ale nie powinno to być naszym jedynym wymaganiem. Wybierając lampy do pokoju, powinniśmy podjąć decyzję, co ma nasza lampa oświetlać. Bo jeśli kluczowa jest dla nas sama „designerskość” lampy do salonu, to często odbywa się to kosztem jakości światła – a jest to szersze zagadnienie, niż mogłoby się to wydawać. Jeśli bowiem zamierzamy w salonie spędzać dużo czasu – to kluczowe jest właściwe widmo światła. Pod tym tajemniczym pojęciem wiąże się kwestia, jak bardzo zbliżone jest to światło do naturalnego. Wiele nowych lamp LED, pomimo ich niewątpliwych zalet, takich jak energooszczędność i ograniczenie grzania się źródeł światła – mają też swoje wady. Jedną z nich jest właśnie kwestia wrażenia sztuczności światła LED, które przy dłuższym użytkowaniu może bardzo męczyć oczy. Dlatego, czasem nadal warto wybrać tradycyjne żarówki.

Czy designerskie lampy do salonu muszą tyle kosztować?

Jeśli zamiast takich lamp, jakie oferują wszystkie markety budowlane, chcemy mieć coś bardziej oryginalnego, to cena może czasem nas przerazić. Jest to niestety pokłosie rezygnacji z masowej produkcji i wiąże się ze zwiększonymi kosztami. Jednak nie jest to towar popularny – obserwujmy więc wszelkie wyprzedaże, a jest szansa, że za rozsądne pieniądze uda nam się kupić wyjątkową lampę do pokoju.