Nowa kuchnia z płytą indukcyjną czy gazową?

Urządzanie nowej kuchni wiąże się z koniecznością podejmowania decyzji, które będą rzutować na nasz komfort codziennej pracy w kuchni oraz przekładać się na domowe finanse. Jednym z najistotniejszych dylematów jest wybór płyty grzewczej – sprzętu, który w kuchni jest eksploatowany codziennie. Sprawdź, jaka opcja sprawdzi się w Twojej kuchni najlepiej!

Płyta gazowa

Płyty gazowe do niedawna zdecydowanie przeważały w polskich gospodarstwach, jednak z biegiem lat sytuacja nieco się zmienia. W płytach gazowych czynnikiem grzewczym jest żywy ogień, który powstaje w wyniku spalania gazu. I tutaj pojawia się pierwsza zaleta tego urządzenia – znaczna część miłośników kuchni uważa, że potrawy przygotowywane na ogniu mają głębszy smak i aromat. Dla innych decydująca kwestią jest koszt zakupu i eksploatacji – kupno, montaż i użytkowanie płyty gazowej jest oszczędną alternatywą dla kuchni indukcyjnej.

Płyta gazowa sprawdzi się w Twojej kuchni, jeśli od czasu do czasu przygotowujesz potrawy, które wymagają bezpośredniego kontakt z ogniem (na przykład przypiekania). Ponadto, posiadanie kuchni gazowej nie ogranicza Cię w kwestii garnków i naczyń – możesz używać modeli ceramicznych, szklanych czy aluminiowych.

Płyta indukcyjna

Płyty indukcyjne coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w nowoczesnych kuchniach. W tym przypadku grzanie powstaje w wyniku działania szybkozmiennego pola magnetycznego. Pole grzewcze uaktywnia się po wykryciu naczynia wykonanego z materiału, które na takie pole reaguje, czyli z tak zwanych ferromagnetyków. Korzystanie z płyt indukcyjnych jest bardzo wygodne – wnętrze garnków bardzo szybko osiąga pożądaną temperaturę, gładką taflę bardzo prosto się czyści, a użytkowanie nie pochłania dużo energii. Ponadto, technologia indukcyjna wyeliminowała ryzyko poparzeń – dotknięcie pracującej płyty będzie zupełnie nieodczuwalne.

Pamiętaj, że wraz z zakupem płyty indukcyjnej, powinieneś zaopatrzyć się w solidne garnki o idealnie płaskim dnie wykonanym z ferromagnetyków. Na stronie gerlach.pl znajdziesz zestawy solidnych garnków z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która sprawdzi się na wszystkich typach kuchenek