Nikiel – kłopotliwy metal

Jest obecny niemal wszędzie. Mamy z nim do czynienia od momentu porannej toalety, wyboru ubrań i dodatków, towarzyszy nam podczas zakupów i w restauracji. Nie dość, że nieustannie jest blisko naszego ciała, to również spożywamy go wraz z obiadem. Próba wyeliminowania go z codziennego życia jest karkołomnym zadaniem, które z pewnością zakończyłoby się fiaskiem. O czym mowa? Oczywiście o niklu – wszechobecnym pierwiastku, który komplikuje życie alergikom. Czym tak właściwie jest nikiel? Czego szczególnie należy się wystrzegać, cierpiąc na alergię na ten metal?

Nikiel – pozornie niegroźny metal

Nikiel jest pierwiastkiem z tak zwanej grupy metali przejściowych. Został odkryty w 1751 przez chemika szwedzkiego pochodzenia, Axela Cronstedta. Pierwiastek powszechnie występuje w przyrodzie, charakteryzuje się błyszczącą, srebrzystą barwą. Ze względu na swoje właściwości antykorozyjne, wysoką trwałość i stosunkowo łatwą obróbkę jest dodawany do większości metalowych przedmiotów (często w postaci powłoki). Kontakt z niklem dla osób zdrowych jest całkowicie bezpieczny, jednak alergicy muszą zwracać szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii.

Nikiel w przedmiotach codziennego użytku

Na bezpośredni kontakt z niklem jesteśmy narażeni niemal non stop. Nie wystarczy unikać zakupów taniej biżuterii, aby pozbyć się skutków alergii. Nikiel jest obecny w większości przedmiotów, z jakimi się stykamy. Są nim pokryte guziki spodni, suwaki, występuje w sprzęcie AGD, większości sztućców, igłach, monetach, gwoździach, zegarkach czy oprawkach okularów.  Mało osób zdaje sobie sprawę, że codziennie, wraz z pożywieniem, do jego organizmu drogą pokarmową dostaje się minimum 0,3 g niklu. Co więcej, kosmetyki kolorowe o mocnej pigmentacji (czyli przede wszystkim cienie do powiek, szminki czy kredki) również zawierają ilość niklu, która może powodować reakcje alergiczne. Do tej pory nie opracowano w pełni skutecznej metody leczenia alergii niklowej, można jednak znacznie zredukować jej skutki.

Dowiedz się więcej o alergii na nikiel: alergiananikiel.pl.