Nerwy na wodzy nie tylko u ludzi czyli preparaty na uspokojenie dla czworonoga

Sytuacje stresujące to swego rodzaju zmora dzisiejszych czasów. W końcu nie od dziś wiadomo, że na choroby takie jak depresja czy też nerwica cierpi spora ilość polskiego społeczeństwa, a zdecydowana większość ludzi na co dzień odczuwa spory stres i presję czasu. Niemniej jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że podobny rodzaj stresu odczuwają również zwierzęta. Mowa tu głównie o psach, które nie bez powodu określane bywają mianem najlepszego przyjaciela człowieka. Jak wobec tego pomóc czworonogowi, który przejawia objawy stresu, a nawet paniki?

 

Metody naturalne

Produkty posiadające właściwości lecznicze – podobnie jak w przypadku ludzi, tak i w wypadku czworonogów – możemy z powodzeniem podzielić zarówno na te naturalne, jak i syntetyczne. Zacznijmy od środków naturalnych, które są zdecydowanie łagodniejsze w działaniu i tym samym zalecane w przypadku zwierząt, u których problem stresu występuje jedynie sporadycznie. Do tego rodzaju środków zaliczamy między innymi esencje kwiatowe. Tego rodzaju preparaty dostępne są z reguły w sklepach ze zdrową żywnością, a niekiedy nawet w aptekach. W przypadku psów z reguły stosuje się esencję określaną mianem Rescue Remedy czyli po prostu „Pierwsza pomoc”. W praktyce omawiany środek zawiera mieszankę pięciu esencji, które wpływają na obniżenie poziomu stresu. Wspomniany preparat warto stosować w przypadku sporadycznie występujących epizodów np. przed wizytą u psiego fryzjera czy też podczas burzy.

 

Środki na silny stres

Niestety, niekiedy zdarza się, że stres jest niezwykle silny lub też trwa nieprzerwanie od dłuższego czasu. W tej sytuacji preparaty naturalne mogą nie przynieść oczekiwanych efektów, gdyż będą one po prostu zbyt słabe. Wówczas warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza weterynarii, który zaproponuje środek o zdecydowanie mocniejszym działaniu. Leki uspokajające dla psa nabywamy z reguły już w samej klinice weterynaryjnej, niemniej jednak może się zdarzyć, że lekarz wypisze nam receptę na leki dla psa, którą zrealizujemy w tradycyjnej aptece.