Natura jako inspiracja, czyli wzbogacenie aranżacji

Ponadczasowe piękno natury – uwodzi nas od zawsze. Czaruje i odsyła do tego, co elementarne. Do impresji, które pojawiają się w kontakcie z jednoczesną ulotnością i wiecznością natury. Dlatego meble wykonane na bazie naturalnych materiałów, z litym drewnem na czele, nigdy się nie zestarzeją. Właściwie z czasem nabiorą jeszcze wyjątkowego charakteru, a ich piękno w pełni się ukształtuje. Podobnie jak drewniane domy, których uroda okazuje się nieprzemijająca i na nowo odkrywana w nowoczesności. Czy to wyłącznie sentymentalny powrót do przeszłości? Inspiracje naturą z pewnością mają wymiar sentymentalny, ale nie tylko. To podkreślenie uniwersalnego znaczenia i estetyki naturalnych cząstek budujących naszą rzeczywistość.

Sztuka ulotna, lekka, roślinna

Na stronie artvesta.pl odkryjemy sztukę, meble oraz dodatki inspirowane m.in. naturą. Drewniane pudełka i skrzynie, stoliki i regały z drewna, lniane pledy i kwiatową pościel. Ale sztuka to nie tylko tworzywo czy motywy dekoracyjne, to także sztuka sensu stricto. To zjawiskowe akwarele na papierze, przedstawiające zwierzęta czy akwarele wycięte i naklejone na tekturę ukazujące rośliny. Pokrzywa, rozmaryn, rumianek nawiązujące do ziołowych zielników. Przechowują sobie wiejski urok. Sztuka ulotna, lekka, roślinna spełnia się w tych dziełach samoistnie.

Albo nocne kwiaty w nieszablonowej prezentacji obrazu, który powstał poprzez nakładanie na siebie kolejnych warstw cieniutkich materiałów – jedwabiu, organdyny, tiulu. Tkaniny zamknięte między dwiema szybami staną się oryginalną ozdobą każdego wnętrza.

Sztuka dekonstruktywistyczna

Ale natura to nie tylko naśladowanie doskonałych wzorów przyrody, lecz także awangardowe przekształcenia. Czego przykładem są meble drewniane stanowiące rodzaj dekonstrukcji, na przykład sztuki barokowej czy art nouveau. Stolik zbudowany z kawałków drewna, nawiązujący do ekologicznej art land to także przykład nowoczesnych inspiracji naturą.