Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze nart?

Zakup porządnych nart jest bardzo dużym wyzwaniem nie tylko dla osób początkujących, ale również dla doświadczonych narciarzy. W niniejszym artykule bardzo dokładnie opisano wszystkie najważniejsze parametry nart na które warto zwrócić szczególną uwagę, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie Państwu dokonać udanego wyboru.

Główne parametry nart

W dzisiejszych czasach kupując nowe narty Kraków można natknąć się na trzy kluczowe oznaczenia. Mowa tutaj oczywiście o długości nart, promieniu skrętu i taliowaniu, które wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Pamiętać należy o tym, że taliowanie określa szerokość nart Kraków w milimetrach nie tylko na dziobach, ale również w talii i piętach. Rozmiar nart podawany jest przez większość producentów w centymetrach. Pamiętać należy o tym, że decydując się na mniejsze narty, zmniejsza się automatycznie ich promień skrętu. Przy krótszych nartach o zmniejszonym promieniu skrętu zdecydowanie łatwiej jest manewrować, ale niestety traci się stabilność zwłaszcza podczas rozwijania bardzo dużych prędkości. Jeżeli chodzi o sam promień skrętu, to największy wpływ na niego ma nie tylko rozmiar nart Kraków, ale również taliowanie.

Sztywność wzdłużna nart

Bardzo ważną rolę odgrywa także sztywność wzdłużna nart oraz ich twardość poprzeczna, która niestety przez wielu początkujących narciarzy jest często pomijana. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że sztywność wzdłużna nart rośnie wraz z rozmiarem oraz promieniem skrętu. Oczywiście nie jest to jedyny wyznacznik, którym należy się kierować. Narty Kraków dla zawodników gigantowych powinny być sztywniejsze od klasycznych modeli, które wykorzystywane są powszechnie do jazdy rekreacyjnej. Jeżeli chodzi o twardość poprzeczną to bardzo rzadko jest ona podawana przez producentów i w dużej mierze zależy ona od typu nart. Jak łatwo się domyśleć im twardsza deska, tym zdecydowanie bardziej jest wymagająca. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie dobrać optymalną twardość nart powinny skorzystać z fachowego doradztwa.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.agasport.com.pl/narty-cat-2

Materiał ma znaczenie

Na samym końcu warto zwrócić uwagę na jakość wykonania nart, a dokładniej mówiąc na sam materiał. Jeszcze kilka lat temu królowały drewniane narty Kraków. W dzisiejszych czasach sytuacja nieco się odwróciła, co nie oznacza wcale, że producenci nie sprzedają drewnianych modeli. Większość producentów oferuje swoim klientom narty wykonane z kewlaru, włókna szklanego albo włókna węglowego. Można znaleźć także solidne narty wykonane ze stopu aluminium albo magnesu.