Na czym polega Responsive Web Design?

Responsive Web Design to tajemniczy termin, który jest odpowiedzią na rosnący udział urządzeń mobilnych w przeglądaniu Internetu. W skrócie oznacza, że niezależnie od rozmiaru, proporcji i orientacji wyświetlacza użytkownik zawsze zobaczy stronę internetową w formie, która będzie najlepiej dopasowana do danego urządzenia. Projektowanie responsywnych stron internetowych bazuje na wykorzystaniu reguł kaskadowych arkuszy stylu (z angielskiego CSS – Cascading Style Sheets), dzięki którym witryna „wie”, z jakim urządzeniem ma do czynienia i w jaki sposób dynamicznie dostosować swoją zawartość do rozmiaru ekranu.

Czy zastosowanie Responsive Web Design wpływa na zmniejszenie przekazywanej odbiorcy treści?

To nowoczesne podejście nie powoduje, że czytelnika omija część treści zawartych na stronie – w przypadku wykorzystania urządzenia mobilnego zobaczymy dokładnie ten sam tekst i obrazy, jednak przystosowane do wygodnej obsługi palcem.

Kolejnym ważnym aspektem jest obsługa gestów, dlatego prawidłowe projektowanie responsywnych stron internetowych powinno uwzględniać możliwość przewijania zdjęć, filmów i innych multimediów za pomocą wygodnego ruchu palcem. Sfrustrowany użytkownik, który będzie zmuszony do ciągłego przybliżania, oddalania i przewijania ekranu skutecznie zniechęci się do witryny, a jeśli na domiar złego będzie miał problem z trafieniem w niewielkie przyciski, prawdopodobnie już do danego serwisu nie wróci.

Jak przygotowane do takich rozwiązań są gotowe systemy zarządzania treścią?

Obecnie większość gotowych systemów zarządzania treścią, w tym najpopularniejszych, jest odgórnie przygotowana do wyświetlania na telefonach i tabletach. WordPress, Joomla, Magento, Drupal – korzystając z tych CMS nie musimy martwić się o to, czy strona, którą właśnie tworzymy wyświetli się poprawnie na mniejszych urządzeniach. W większości bazują one na popularnej bibliotece Bootstrap opartej na licencji MIT, która gwarantuje nieograniczone prawo do używania, kopiowania, modyfikowania i rozpowszechniania kodu.

Każdy posiadacz komputera z przeglądarką internetową może przeprowadzić prosty eksperyment – jeżeli w trakcie zwężania okna przeglądarki treść dynamicznie zmieni swoją pozycję, najpewniej strona bazuje właśnie na Bootstrap.

Jak ważne jest projektowanie responsywne stron?

W obliczu zmian, które całkowicie odmieniły sposób przeglądania Internetu w ostatnich latach, odpowiedzialne projektowanie responsywnych stron internetowych jest jednym z najważniejszych zadań stawianych przed twórcami witryn.

Obecnie niemal nie istnieją projekty, które już od samego początku nie są nastawione na obsługę urządzeń mobilnych, z których generowane jest niemal 60% ruchu w sieci.

Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Iguana Studio