Montainboard – sport wyczynowy

Popularność sportów wyczynowych stale wzrasta, również w Polsce. I my mamy coraz więcej miejsc, gdzie możliwie jest ich uprawianie.

Sporty wyczynowe na desce

Deska to jeden z najbardziej dostępnych rozwiązań dla wszystkich, którzy uwielbiają sporty wyczynowe. Każdy z pewnością słyszał o takich sportach jak snowboard, czy surfing. Ich wadą jest to, że aby je ćwiczyć potrzebne są odpowiednie warunki, czyli duży obszar pokryty śniegiem lub akweny wodne, takie jak jeziora, morza i oceany. Niestety nie każdy żyje w bliskiej odległości takich terenów. Najczęściej zatem młodzi ludzie z miast wybierają deskę z kółkami, czyli zwykłą deskorolkę. To najtańsze rozwiązanie, lecz istnieje również inne.

Moutainboard to sport w oparciu o deskę na kółkach o znacznie większej średnicy niż w tradycyjnej deskorolce. Chociaż do tej pory słyszało o nim stosunkowo niewiele osób, to historia mountboardingu sięga lat 70. ubiegłego wieku. Jednak wówczas nie zrobił wielkiej kariery. Dopiero w roku 1993 w San Francisco dwóch znajomych Jason Lee i Patrick MacConell odświeżyli ten pomysł. Nie mieli oni warunków do uprawiania snowboardu, ale miasto położone jest na wzniesieniach stwarzających idealne warunki do jazdy na kółkach.

Sprzęt do mountainboardingu

Podstawowym sprzętem do wykonywania tego sportu wyczynowego jest oczywiście specjalna deska. Jest ona skonstruowana w ten sposób, że nadaje się, w przeciwieństwie do deskorolki, do jazdy po każdym rodzaju nawierzchni, także piaszczystym, trawiastym, czy żwirowym. Deska posiada od 7 nawet do 12 kół, które są wyposażone w oponę, dętkę i felgę. Sama zbudowana jest z wytrzymałego materiału, najczęściej włókna węglowego lub szklanego. Wykończenie i łączenia deski wykonane są z metalu, najczęściej aluminium. Wszystkie materiały są wytrzymałe, a jednocześnie lekkie, co jest jedną z najważniejszych cech deski.

Na szczęście deski wykorzystywane przez fanów montainboardingowych wyzwań nie są drogie, co z pewnością ma wpływ na to, że coraz większa liczba osób, w tym młodych ludzi, decyduje się na spróbowanie swoich sił w tym sporcie. Pewną trudność sprawia dopasowanie deski do wagi oraz wzrostu danej osoby, powinien zrobić do fachowiec, by w jak największym stopniu uniknąć potencjalnego wypadku. Oczywiście przesiadka na deskę oznacza również konieczność zakupienia dobrej jakości kasku, jak i ochraniaczy na kończyny. Przydadzą się, szczególnie w pierwszych tygodniach i miesiącach przygody ze sportem.

Śląsk stolicą polskiego montainboardingu

W Polsce najbardziej górzystym, czyli odpowiednim terenem do uprawiania tego sportu jest oczywiście Śląsk. Pełen jest wzniesień począwszy od tych bardziej łagodnych, do stromych, dla osób bardziej zaawansowanych. Na Śląsku funkcjonują wypożyczalnie oraz punkty szkoleniowe, a w Beskidzie Żywieckim powstaje nowy tor mountainbordowy wraz ze szkołą dla fanów tego typu aktywności. Można spodziewać się, że w przyszłości miejsce to stanie się centrum letnich sportów na desce, dla tych, którzy nie potrafią doczekać się zimy.

Szeroki wybór desek typu mountainboard posiada Deskshop