Meble szkolne do placówki oświatowej – jak wybierać, na co zwracać uwagę

W placówkach oświatowych dzieci spędzają wiele godzin w ciągu dnia zarówno ucząc się nowych rzeczy, jak i bawiąc się jeśli placówką oświatową jest przedszkole czy specjalny klubik dla dzieci. Przy organizacji takiej placówki dużą rolę odgrywają meble szkolne, które powinny być dostosowane do wieku i potrzeb dzieci.

Meble do siedzenia


W przedszkolach krzesła i ławki mają mniejsze znaczenie niż meble do siedzenia, jednak w szkołach meble szkolne automatycznie kojarzone są z krzesłami i ławkami lub stolikami do pisania. Przy ich wyborze przede wszystkim należy zwrócić uwagę na funkcjonalność oraz wytrzymałość. Co prawda meble do siedzenia mogą być tapicerowanymi krzesłami, jednak zdecydowanie lepsze są krzesła drewniane, za to z możliwością regulowania ustawienia wysokości siedziska czy kąta nachylenia oparcia. Regulowane krzesła są droższe niż klasyczne krzesełka drewniane, jednak przy urządzaniu klasy zdecydowanie ułatwiają zadanie: każde z dzieci może je odpowiednio ustawić, uwzględniając swoje potrzeby czy wzrost. Klasyczne krzesła drewniane, najtańsze i najczęściej kupowane, to krzesła dostępne w kilku rozmiarach, zatem przy ich wyborze należy zdecydować się na krzesła zarówno dla niższych, jak i bardzo wysokich dzieci. Odpowiednio do wzrostu dzieci powinny być również dostosowane meble do pisania, którymi są najczęściej drewniane ławki z regulowaną wysokością blatów do pisania.

Meble z drewna czy z metalu


Meble szkolne najczęściej są wykonane z drewna, jednak w przypadku szaf na ubrania czy specjalnych szaf w pracowniach szkolnych czasem sięga się po zdecydowanie bardziej wytrzymałe szafy z metalu. W przypadku mebli drewnianych stosuje się zazwyczaj drewno naturalne zabezpieczone bezbarwnym lakierem, bezpiecznym dla zdrowia dzieci, oraz sięga po metalowe stelaże, zwykle malowane proszkowo. Drewniane meble szkolne rozumiane jako szafy i regały są meblami pomalowanymi na różne kolory. W meblach szkolnych raczej nie wykorzystuje się elementów ze szkła, zastępując je przezroczystą pleksi. Zabezpieczenie mebli dodatkową warstwą farby zwiększa ich trwałość, co z kolei przekłada się na zmniejszoną częstotliwość związaną z koniecznością regularnej wymiany takich mebli. Więcej informacji na stronie https://masteredukacja.pl/2400-krzesla-szkolne.

Certyfikaty, rekomendacje, specjalne pozwolenia


Wybierając meble szkolne należy się kierować nie tylko ceną. Oczywiście meble drewniane, bez możliwości ich dostosowania do potrzeb dzieci, będą tańsze, jednak równie szybko mogą ulegać zniszczeniom. Przy wyborze mebli do szkoły należy sięgnąć po ofertę producentów, którzy mają doświadczenie w produkcji mebli szkolnych. Bardzo często ich meble posiadają również specjalne certyfikaty, potwierdzające sprawdzenie mebli pod względem bezpieczeństwa oraz zgodność ich wyprodukowania z normami obowiązującymi przy produktach skierowanych do użytku przez dzieci. Tacy producenci oferują jednocześnie możliwość regularnego sprawdzania stanu użytkowania mebli szkolnych, a jednocześnie dokonują napraw, które również mogą przedłużyć żywotność mebli przy intensywnym użytkowaniu przez dzieci.

Website: