Meble kuchenne – wykonanie oraz wykończenie

Meble w salonie lub w sypialni wymieniamy są o wiele częściej niż meble kuchenne. Warto więc podjąć roztropną decyzję odnośnie zakupu takich mebli, jeżeli chcemy być pewni tego, że wybieramy przydatne i funkcjonalne wyposażenie na lata.

Z czego wykonuje się meble kuchenne?

Istnieje kilka materiałów z których z reguły wykonywane są meble kuchenne. Są to: płyty MDF, laminowana płyta wiórowa lub też fornirowana płyta wiórowa. Tych elementów używa się do wykonania mniej widocznych elementów szafek, jak chociażby tylne i boczne ścianki. Do wykonania frontów mebli kuchennych (bardziej widocznych) używa się drewna, płyt drewnopochodnych lub szkła. Spowodowane jest to nie tylko funkcjonalnością ale także większą estetyką. Jeżeli chodzi o drewno, to istnieje wiele gatunków, które doskonale będą spisywać się w warunkach kuchennych: sosna, dąb buk, olcha, brzoza. Niektóre meble wykonywane są również z drewna egzotycznego, jednak jego cena jest wysoka.

Wykończenie mebli do kuchni

Meble kuchenne muszą być w odpowiedni sposób wykończone aby mogły nam naprawdę długo służyć. I tak laminat jest materiałem, którym pokrywa się tylko powierzchnie gładkie, ponieważ nie ma możliwości jego kształtowania pod wpływem temperatury. Jednak jest bardzo trwały i nie ulega przebarwieniu – nawet jeżeli mowa o promieniowanie UV. Płyty drewnopochodne należy pokryć fornirem, który wygląda najbardziej naturalnie. Ostatecznym rozwiązaniem mogą być wykończenia lakierowane, jednak są one podatne na uszkodzenia i zarysowania.