Leczenie kanałowe czy usunięcie zęba? Dylematy w pracy stomatologa

Każdy lekarz w swojej pracy spotyka się z różnego rodzaju dylematami. Zdarzają się sytuacje, gdzie nie ma 100% pewności jak postąpić. Trzeba wtedy podjąć decyzję i wziąć za nią odpowiedzialność pomimo braku pewności, że decyzja ta jest dobra.

Kilka słów o leczeniu kanałowym

Kiedy ząb jest zniszczony przez próchnicę w znacznym stopniu, w grę może wchodzić leczenie kanałowe. Jest to duża ingerencja. Ząb staje się martwy. Lekarz stomatolog musi usunąć miazgę i wypełnić kanały. Takie leczenie może skończyć się niepowodzeniem – wiele zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i wyjściowego stanu zęba. Lekarz z pewnością wykorzysta całą swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie, aby uratować zęba i aby ząb mógł przez kolejne lata służyć pacjentowi. Leczenie kanałowe to jeden z najtrudniejszych zabiegów w stomatologii. Wiele zależy także od tego, jak wyglądają kanały, jak są ułożone. Można to zobaczyć na zdjęciu rtg, które zazwyczaj wykonywane jest przed rozpoczęciem leczenia kanałowego.

Kiedy nie ma już nadziei

Jeżeli ząb jest w bardzo złym stanie i nie ma już szansy jego uratowania poprzez leczenie kanałowe, trzeba przystąpić do ekstrakcji czyli usunięcia zęba. Każde usunięcia zęba to duża strata dla pacjenta. Utrata każdego z zębów powoduje nieodwracalne zmiany w jamie ustnej, w zachowaniu funkcji żucia, gryzienia pokarmów. Nie chodzi tylko i wyłącznie o kwestie estetyczne. Usunięcie zęba może wiązać się z powikłaniami po zabiegu, chociaż wiele zależy od umiejętności stomatologa, ale również od tego, jak pacjent będzie dbał o ranę już po zabiegu. Ważne, aby lekarz udzielił pacjentowi instruktażu, by nie zdarzyło się nieszczęście na przykład w postaci suchego zębodołu.

Profesjonalizm lekarza

Dentysta Chorzów chce uratować jak najwięcej zębów pacjentów, jednak trzeba pogodzić się z tym, że nie zawsze leczenie skończy się na założeniu małej plomby. Dentysta Chorzów to znakomite leczenie kanałowe, a jeśli trzeba – profesjonalnie przeprowadzone ekstrakcje zębów. Stomatolog Chorzów ponad wszystko dba o komfort pacjenta w czasie wykonywania zabiegu, a także o udzielenie pacjentowi wszystkich informacji o tym, jak pielęgnować ranę po usunięciu zęba. Stomatolog chorzów doskonale jednak wie, że usunięcie zęba to ostateczność, bo każdy zachowany ząb pacjenta wpływa na funkcje gryzienia i żucia.