Lakierujemy felgi w garażu

W Internecie można znaleźć bardzo wiele poradników dotyczących samodzielnego malowania i lakierowania felg. Czy można zrobić to w dobry sposób? Czy tego typu garażowe lakierowanie może wytrzymać więcej niż jeden sezon? Czy potrzebny jest do tego kompresor oraz pistolet lakierniczy?

Już na samym początku rozważań na temat samodzielnego lakierowania felg w garażu trzeba wyraźnie wskazać, że jest to jak najbardziej wykonalne. Warto jednak mieć świadomość tego, że nie jest to proste i trzeba poświęcić na całość przynajmniej kilka godzin. Wszystko zależy od tego w jakim aktualnie stanie znajdują się nasze felgi – im są bardziej zniszczone i im bardziej uszkodzona jest ich oryginalna powierzchnia, tym więcej pracy nas czeka.

Kompletujemy materiały


Warto równocześnie zaznaczyć, że w niemal każdej lakierni samochodowej bez większych problemów możemy zakupić lakier do felg w sprayu – w ten sposób znacząco ograniczamy koszta związane z zakupem kompresora, pistoletu lakierniczego oraz związane z nauką na własnych błędach lakierniczych. Wbrew jednak pozorom lakier do felg w sprayu w żaden sposób nie różni się pod względem trwałości od lakieru nakładanego przez profesjonalistów.

Inne materiały


Oprócz lakieru do felg konieczne jest zakupienie papieru ściernego o różnych gradacjach, specjalnego odtłuszczacza silikonowego (można użyć w tym celu również benzyny ekstrakcyjnej), szpachli do aluminium wraz ze specjalnymi szpachelkami do jej nakładania (mogą być plastikowe lub metalowe). Warto również zaopatrzyć się w klocek szlifierski, który pomoże nam otrzymać równą powierzchnię przy szlifowaniu – wbrew pozorom jakiekolwiek używanie papieru ściernego przy użyciu wyłącznie powierzchni palców zawsze pozostawi nierówną powierzchnię!

Przystępujemy do pracy


Prace nad samodzielną regeneracja sfery wizualnej naszych felg trzeba rozpocząć od przygotowania powierzchni przy pomocy papieru ściernego o różnych gradacjach. Gdy już rozszlifujemy ubytki, wypełnimy je warstwą szpachli do aluminium oraz wyrównamy, odtłuszczamy powierzchnię i nakładamy lakier do felg w kilku cienkich warstwach – należy trzymać się przy tym ściśle procesu technologicznego wskazanego przez producenta danego lakieru do felg.

Podsumowując, samodzielne lakierowanie felg nie jest zadaniem wyjątkowo trudnym. Jest to co prawda czasochłonne i wymaga poświęcenia przynajmniej kilku godzin, to jednak efekt cierpliwej i sumiennej pracy z pewnością zaskoczy nie tylko nas samych! A więc do dzieła i do lakierowania na nowo własnych felg!

Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24.com