Lakier samochodowy w sprayu, czyli szybka naprawa?

Czy oszczędności przy lakierowaniu mogą się opłacać? Czy możliwe jest samodzielne polakierowanie uszkodzonych elementów w naszym samochodzie w taki sposób, aby uszkodzenie było jak najmniej widoczne, a zarazem cała naprawa była stosunkowo tania i nie wiązała się z wizytą u lakiernika samochodowego?

Dobry lakier w sprayu

Podstawą wszelkiego rodzaju domowych napraw jest lakier samochodowy w sprayu. Wbrew pozorom ma tutaj istotne znacznie to, jaki lakieru kupimy. Dlaczego?

Gotowy lakier

Już na samym początku rozważań na temat domowych napraw przy pomocy lakierów w sprayu konieczne jest wspomnienie, że mamy dwie możliwości zakupu lakieru. Pierwszą z nich jest zakup gotowego lakieru, który znajduje się w ofercie wielu firm, jak chociażby Motip, APP, czy Boll, a który to przygotowywany jest w taki sposób, aby jego odcień pasował do koloru lakieru zgodnie z danym oznaczeniem producenta samochodu. Taki lakier jest stosunkowo tani, jednak równocześnie jest to mało wytrzymały lakier jednokomponentowy. Największa wadą takich lakierów jest to, że dobiera się je po kodzie lakieru, a nie rzeczywistym stanie powłoki lakierniczej, która po latach eksploatacji może znacznie odbiegać swoją barwą – jest to najbardziej widoczne na przykładzie lakierów w odcieniach czerwieni, które niezależnie od producenta, bardzo szybko tracą swój połysk i płowieją wpadając w tony różowe.

Lakier samochodowy w sprayu na zamówienie

Drugą możliwością jest nabicie lakieru samochodowego w puszkę na zamówienie, co wiąże się z odcieniem lakieru identycznym z tym, który aktualnie posiadamy na samochodzie – przy pomocy specjalnego urządzenia pobiera się aktualny odcień lakieru, a następnie na pobrany wzór dorabia lakier. Tego typu lakier jest również lakierem dwukomponentowym, tj. z utwardzaczem. Skraca to co prawda przydatność użycia puszki do około 48 godzin, to jednak tego typu lakier jest znacznie bardziej wytrzymalszy i odporniejszy na jakiekolwiek uszkodzenia – czy to mechaniczne czy też chemiczne.

Oszczędności przy lakierowaniu?

Czy opłaca się jednak samodzielnie lakierować elementy samochodu przy pomocy lakierów w puszcze? Każdy z nas musi sobie samodzielnie udzielić odpowiedzi na tak postawione pytanie, gdyż bez odpowiedniej wprawy w posługiwaniu się sprayem nie ma możliwości, aby uzyskać powłokę lakiernicza zbliżoną do fabrycznej. Z drugiej strony jest to bardzo tania naprawa – koszt lakieru samochodowego w sprayu to maksymalnie 50 złotych, zaś lakierowanie elementu przez profesjonalistę to wydatek przynajmniej 250,-zł (w dużych miastach często znacznie więcej)!

Profesjonalny lakier samochodowy dostępny jest na Lakiery24.com