Korzyści dla dzieci płynące z ćwiczeń fizycznych

Nauczyciele, pediatrzy i fizjoterapeuci biją na alarm: coraz mniej dzieci uprawia jakikolwiek sport, a coraz więcej z nich cierpi na nadwagę. Najmłodsi wiele czasu spędzają przed telewizją czy Internetem, czego skutkiem jest szereg niekorzystnych zmian dla ich zdrowia i samopoczucia. Jakie korzyści osiągnie nasze dziecko, jeśli zachęcimy je do ćwiczeń?

Zapobiegamy problemom zdrowotnym

Otyłość prowadzi do chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca naczyń krwionośnych, nadciśnienie. Jeśli zapadnie na nie dziecko – jego organizm będzie ponosił konsekwencje tych zaniedbań przez całe życie.
Ale nadwaga to też problem układu kostnego. Przeciążony kręgosłup zaczyna boleć, wykrzywiać się, w skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do wysuwania się dysków spomiędzy kręgów. Cierpią także stawy, które nieprzystosowane są do takiego obciążenia.
Wszystkim tym problemom łatwo jest zapobiegać poprzez codzienną dawkę ruchu, więc każdy rodzic powinien zapisać swoją pociechę na zajęcia sportowe dla dzieci i pilnować, by na nie uczęszczała.

Samopoczucie

Ruch powoduje wydzielanie się w organizmie hormonów szczęścia, co jednoznacznie potwierdzają nie tylko sportowcy, ale także ci, którzy z ćwiczeń fizycznych korzystają w zaciszu własnego domu, w parku czy na siłowni. Najtrudniej będzie zacząć i narzucić sobie dyscyplinę, z czasem organizm zaczyna się sam domagać ćwiczeń.
Dziecko korzystające regularnie z zajęć sportowych dla dzieci będzie więc nie tylko zdrowe, ale i szczęśliwe. Przestanie marudzić, dąsać się, zniknie wiele niechcianych zachowań. Będzie po prostu szczęśliwsze.

Kontakt z grupą

Większość zajęć sportowych dla dzieci to zajęcia grupowe. Dzięki temu nasze dziecko może odnieść jeszcze jedną, bardzo istotną korzyść: nauczy się zasad współdziałania i sportowej rywalizacji. Odpowiedni trener, będąc bardzo silnym autorytetem, będzie umiał wpoić dzieciom pozytywne postawy nie tylko względem swojej drużyny, ale także drużyny przeciwnej.
Dziecko nauczy się wygrywać, ale też i godzić z losem przegranego.
Zajęcia sportowe dla dzieci mogą zaowocować nawiązaniem wielu znajomości, a być może i przyjaźni na całe życie. Nic tak przecież nie zbliża jak wspólne pasje.

Pewność siebie

Zajęcia sportowe to dla nieśmiałych dzieci szansa na rozwinięcie skrzydeł i pozbycie się nieśmiałości. Dobry trener zauważy zalety naszego dziecka i będzie potrafił rozwinąć je, zachęcając dziecko do pracy nad sobą.

Z zajęć sportowych dla dzieci każdy malec osiągnie niezaprzeczalne korzyści, mając je więc na uwadze, rozmawiajmy z dziećmi i wybierzmy aktywność dla nich.

Tekst powstał w oparciu o materiały które dostarczyła Badmintomania – zajęcia sportowe dla dzieci Warszawa