Konieczne okresowe badania medyczne

Podkreślanie konieczności wykonywania okresowych badań medycznych ze względu na profilaktykę zarówno poważnych, jak i przewlekłych chorób, to obowiązek lekarzy, ale także wszystkich osób związanych ze służbą zdrowia. Niestety pacjenci zbyt często lekceważą ich znaczenie i zwlekają lub zupełnie rezygnują z ich wykonywania co najmniej co kilka lat. Trzeba pamiętać, że najlepiej jest pewnym badaniom medycznym poddawać się chociaż raz do roku.

Obraz krwi i poziom cholesterolu

Morfologia pełna z rozmazem kosztuje w prywatnych laboratoriach około 10 zł. Wystarczy stawić się na czczo, aby wykonać takie badanie medyczne, pozwalające określić, czy krew ma odpowiednie ilości i proporcje własnych składników. Różne zaburzenia w tym względzie zwiastują choroby, które nie zawsze są od razu odczuwalne. Raz na rok można także uzyskać skierowanie na to badanie medyczne od lekarza rodzinnego. Warto z tego skorzystać, nawet jeśli pozornie nic nam nie dolega, ponieważ profilaktyka pozwala zdiagnozować potencjalne choroby we wczesnej fazie.

Kolejne ważne badanie medyczne to lipidogram, który pozwala nie tylko określić całościowy poziom cholesterolu we krwi, ale także jego poszczególne elementy, takie jak “dobry” i “zły” cholesterol. Takie badania medyczne są konieczne nawet u osób szczupłych i zdrowych, ale na przykład ciężko pracujących i zestresowanych, ponieważ te czynniki, a także genetyka, mogą wpłynąć na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Szybka interwencja może zapobiec miażdżycy, a także udarom.

Kobieta na badaniach

Pewne badania medyczne to ratunek przed śmiercią z powodu groźnych chorób, na które rokrocznie umiera tysiące kobiet. Jednym z nich jest cytologia, czyli pobranie wymazu z komórek wyściełających ujście szyjki macicy oraz ich mikroskopowe badanie. Pozwala ono określić, czy w ciele kobiety nie ma komórek, które mogą potencjalnie przekształcić się w nowotworowe lub już się takie przekształciły. Badanie jest bezbolesne i zasadzie można je wykonywać raz na 3 lata, jeżeli jednak w poprzednim badaniu lekarz zauważył nieprawidłowości, należy powtarzać je co roku.

Usg piersi lub mammografia to badania medyczne, pozwalające na szybkie wykrycie raka piersi we wczesnym stadium. Mammografię wykonuje się dopiero w średnim wieku, zaś USG jest polecane nawet kobietom młodym, ponieważ na raka piersi może zachorować nawet 16 latka, zaś badanie palpacyjne, wykonywane przez lekarza, może nie ukazać wszystkich zmian, włącznie z tymi najdrobniejszymi. Jeżeli lekarz ginekolog sam nie zaproponuje tego typu badań medycznych, należy mu je zasugerować.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl/badania