Kiedy przeprowadza się zabieg zmniejszenia piersi?

Zmniejszenie piersi, czyli mammoplastyka, to zabieg, podczas którego usuwa się tkankę tłuszczową tworzącą pierś, część gruczołu piersiowego oraz nadmiar skóry. Mammoplastykę przeprowadza się u kobiet borykających się z kłopotami zdrowotnymi i estetycznymi, spowodowanymi zbyt dużym biustem. Coraz częściej na zabieg zgłaszają się jednak także mężczyźni.

Mammoplastyce najczęściej poddają się kobiety, którym zbyt duży biust przysparza problemów natury zdrowotnej i estetycznej. Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastyków, w 2009 r. w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ponad 80 tys. tego typu zabiegów. Mimo stosunkowo dużej popularności, zmniejszanie piersi wciąż budzi spore kontrowersje. Jego przeciwnicy twierdzą, że m.in. uniemożliwia on karmienie dziecka piersią. – Kompleks otoczka-brodawka sutkowa u kobiety powinien znajdować się na wysokości połowy ramienia. Dlatego też w zabiegach zmniejszenia piersi należy dokonać podniesienia brodawki do tej wysokości (zobacz ile kosztuje zabieg: www.tourmedica.pl/kliniki/zmniejszenie-piersi/warszawa/)
Nie jest to prosty zabieg, ponieważ wymaga wytworzenia odpowiednich płatów do przemieszczenia kompleksu, a dodatkowo występuje konieczność przecięcia przewodów mlecznych. Jest to jednoznaczne z brakiem możliwości naturalnego karmienia przez operowaną kobietę. Dlatego też pacjentki przed zabiegiem powinny być szczegółowo poinformowane o następstwach zabiegu operacyjnego. Szczególnie młode kobiety, które jeszcze nie rodziły, powinny zastanowić się nad podjęciem takiej decyzji – powiedział serwisowi dzienniklodzki.pl prof. Bogusław Antoszewski, kierownik kliniki chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Barlickiego w Łodzi.

Wskazania do mammoplastyki

Zabieg zmniejszenia piersi jest zalecany kobietom, które z powodu bardzo obfitego biustu skarżą się na problemy zdrowotne. Lekarze twierdzą, że prawidłowo zbudowana pierś waży około 0,5 kg, zaś brodawka sutkowa jest umiejscowiona około 20 cm poniżej mostka. W niektórych przypadkach gigantomastii, czyli przerostu piersi, jedna może ważyć nawet około 3 kg. Stwarza to ogromne obciążenie dla organizmu, gdyż mięśnie nie są w stanie utrzymać takiego ciężaru, skóra się rozciąga, a kręgosłup ulega zwyrodnieniom i skrzywieniom. Niekiedy pojawiają się także problemy skórne – pomiędzy piersiami i pod nimi tworzą się bolesne obtarcia, pęcherze, a czasem nawet owrzodzenia.

Warto pamiętać, że w takich przypadkach zabieg zmniejszenia piersi może być refundowany przez NFZ, gdyż jego głównym celem jest wyleczenie schorzeń będących efektem zbyt dużego biustu. Skuteczność leczniczą mammoplastyki potwierdzają także badania naukowe. Dr n. med. Małgorzata Kolenda w swoim artykule „11 powodów, dla których warto zmniejszyć piersi” przytacza dane amerykańskich naukowców, zgodnie z którymi 75% pacjentek po zabiegu zmniejszenia piersi zauważyło u siebie zmniejszenie bólów lędźwiowych, szyi i pleców, u 50% zaobserwowano rzadsze napady migreny, zaś u 35% zaobserwowano poprawę wentylacji płuc.
Mammoplastyka ma także duże znaczenie estetyczne i psychologiczne. Dla wielu kobiet bardzo duży biust jest źródłem kompleksów, spowodowanych nieprzyjemnymi komentarzami otoczenia, kłopotami z doborem bielizny i ubrań czy niemożliwością bezstresowego uprawiania sportu. Zmniejszenie piersi może więc znacznie poprawić jakość życia oraz przywrócić pacjentce komfort psychiczny. Kobiety po mammoplastyce częściej akceptują swoją sylwetkę, łatwiej nawiązują relacje zawodowe i prywatne, odczuwają też znaczną poprawę jakości w sferze seksualnej.

Co ciekawe, na zabieg zmniejszenia piersi coraz częściej decydują się mężczyźni borykający się z ginekomastią, czyli przerostem gruczołu sutkowego. Najczęściej jest to spowodowane zmianami hormonalnymi lub nadmiernym wytwarzaniem tkanki tłuszczowej – wtedy pacjentów leczy się endokrynologicznie bądź zaleca im się dietę i aktywność fizyczną. Do lekarzy zgłasza się jednak coraz więcej panów z ginekomastią idiopatyczną, kiedy to nie można dokładnie ustalić przyczyn choroby. Wówczas jedynym sposobem leczenia jest operacyjne zmniejszenie piersi.

Website: