Kasy fiskalne na wakacyjnych straganach

Okres wakacyjny kojarzy się nam zazwyczaj z czasem spędzonym w górach czy nad morzem. Nieodłącznym elementem krajobrazu nadmorskich deptaków czy też górskich miejscowości są stragany okolicznych sprzedawców. Na straganach tych znajdziemy właściwie wszystko: począwszy od regionalnego jedzenia typu fast food, poprzez wyroby regionalne (miody, alkohole), aż po pamiątki czy ubrania.

Obowiązek fiskalizacji – kogo dotyczy?

Sprzedawcy wystawiający swoje produkty na straganach, tak samo jak inni przedsiębiorcy, zobowiązani są do posiadania kas fiskalnych.

Istnieją oczywiście przepisy mówiące o tym, że niewielki zarobek do określonej kwoty nie wymaga fiskalizacji, jednak niejednokrotnie na stoiskach takich nie brakuje zainteresowania kupujących. Zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej jest możliwe, kiedy obrót na rzecz osób fizycznych nie przekracza kwoty 20 tys. złotych. Sam produkt nie może być również wymieniony w katalogu towarów, które muszą być bezwzględnie nabijane do kasy fiskalnej.

Konsekwencje ignorowania nakazu posiadania kasy fiskalnej

W przypadku straganów występujących wielu przedsiębiorców ignoruje obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Co to oznacza dla nich samych oraz dla kupujących? W przypadku sprzedaży przedmiotów drogich, wykonywanych samodzielnie, rachunek z kasy fiskalnej może okazać się skutecznym sposobem na reklamowanie usługi czy produktu. W innej sytuacji taka reklamacja nie zostanie uwzględniona.

Znacznie poważniejsze konsekwencje czekają jednak na samego przedsiębiorcę, który zostanie przyłapany na nieposiadaniu kasy fiskalnej. Do takich przypadków dochodzi, kiedy sami klienci donoszą na brak wydania rachunku czy paragonu. Często również sam urząd skarbowy sprawdza przy pomocy swoich pracowników, czy na straganach miejskich przestrzegane są przepisy dotyczące fiskalizacji. Dla samego przedsiębiorcy wiąże się to z nałożeniem kary pieniężnej, sięgającej kilku tysięcy złotych. W przypadku małych przedsiębiorców jest to kwota na tyle duża, że skutecznie przekonuje do wywiązywania się z obowiązku posiadania kasy w przyszłości. Co ważne – mogą oni zakupić niewielkie kasy fiskalne, odpowiednie do mobilnego charakteru przedsiębiorstwa.

Czy obowiązek posiadania kasy fiskalnej posiadają również rękodzielnicy?

Tak, o ile w ich ofercie znajdują się produkty wykonywane ze srebra czy złota. W takich przypadkach sprzedawca musi posiadać kasę fiskalną i fiskalizować wszelkie transakcje.

Idealną kasę fiskalną dla twojego biznesu znajdziesz na kotrakbis.pl. Sprawdź ofertę już teraz!

Website: