Jak wykonuje się badania jelit?

Choroby układu pokarmowego i wydalniczego, zwłaszcza zaś jelit, są jednymi z najbardziej podstępnych i uciążliwych dla wielu osób. Z jednej strony mogą bardzo długo nie dawać żadnych objawów, podczas gdy z drugiej, gdy już są objawowe, często ich przejście jest uciążliwe dla chorego. Z tego powodu warto regularnie wykonywać badanie jelit, aby móc wcześnie stwierdzić wszelkie niepokojące zmiany w ich obrębie.

Oczywiście, wykonywane badania jelit zależne są również od tego, jaki odcinek jelit podlega kontroli. Sprawdźmy, jak wykonuje się poszczególne badania i kiedy sprawdzają się szczególnie.

Badanie proktologiczne

Badanie proktologiczne jest jednym z podstawowych badań jelita grubego; odbywa się per rectum, czyli przez odbyt. Lekarz wprowadza do odbytu zazwyczaj palec bądź dwa, wcześniej nakładając na dłoń rękawiczkę i smarując palce specjalnym żelem, ułatwiającym badanie. W zasadzie takiego rodzaju badanie jelit jest niebolesne, chyba że pojawiają się jakieś zmiany, które wywołują ból. Jest to jedno z podstawowych badań profilaktycznych bądź w podejrzeniu chorób jelit. Pomaga wykrywać m.in. zmiany w tkance jelita grubego, hemoroidy, wrzody czy przetoki.

Badanie z użyciem wziernika

Tego rodzaju badania jelit to po prostu grupa badań, podczas których wykorzystuje się specjalne urządzenia wziernikowe, ułatwiające sprawdzenie stanu jelita grubego na dłuższym bądź krótszym odcinku. Ich zaletą jest to, że pozwalają zyskać większy obraz – zależnie oczywiście od wykorzystanej metody. Najmniejszy odcinek jelita grubego można ocenić w przypadku anoskopii, a najdłuższy – kolonoskopia, która daje możliwość wglądu w całe jelito. Badanie takie wymaga odpowiedniego przygotowania, wykonywane jest zazwyczaj w szpitalu oraz na odpowiednim znieczuleniu miejscowym oraz lekach uspokajających. Pozwala na stwierdzenie zmian, ale również pobranie odcinka do badań histopatologicznych.

Badanie radiologiczne

To badanie jelit wykonuje się z użyciem specjalnego kontrastu wypełniającego jelita albo pokrywającego jego ścianki. Jest niewskazane w przypadku kobiet podczas menstruacji oraz ciężarnych – naraża na promieniowanie RTG. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku podejrzenia zmian zarówno w jelicie cienkim, jak i grubym. Pomaga stwierdzić rozmaite uchyłki, polipy i wszelkie inne nieprawidłowości. Jest jednak dość nieprzyjemne w przygotowaniach, ponieważ wymaga zażywania środków przeczyszczających oraz surowej, prawie całkowitej diety na kilka dni przed badaniem. Obecnie odchodzi się od niego na rzecz badań USG.

genom.com.pl