Jak wybrać idealną kasę fiskalną?

Zakup kasy to obowiązek nakładany na przedsiębiorców przez prawo. Wybór takiego urządzenia powinien być przede wszystkim podyktowany rodzajem oraz wielkością działalności – znaczenie ma branża, ale także ilość usług lub produktów oferowanych klientom.

Kasy fiskalne do sprzedaży mobilnej

Na rynku można znaleźć między innymi niewielkie kasy przeznaczone do sprzedaż mobilnej, czyli np. do sprzedaży usług, które są wykonywane na miejscu u klienta. W takim przypadku urządzenie zazwyczaj nie jest eksploatowane zbyt intensywnie. Jednocześnie powinno być lekkie i łatwe do przewożenia.

Mobilna kasa fiskalna musi mieć małe wymiary, ale powinna być także stosunkowo trwała i odporna na uszkodzenia. Warto także zainwestować w urządzenie, które będzie miało wytrzymały akumulator oraz ładowarkę samochodową. Dzięki temu można w prosty sposób uniknąć sytuacji, gdy kasa rozładuje się, kiedy będzie najbardziej potrzebna.

Kasa do małego sklepiku

Kasy fiskalne do niewielkiego sklepu nie muszą posiadać bardzo dużej bazy towarowej. Pamięć urządzenia powinna być dopasowana do ilości oferowanych produktów. W niedużym butiku nie ma potrzeby wprowadzania do bazy kasy tysięcy różnych pozycji.

Jednocześnie W przypadku sklepu zazwyczaj konieczne jest zainwestowanie w różne dodatkowe urządzenia, między innymi czytnik kodów kreskowych, szufladę kasjerską oraz wagę sklepową. Urządzenie powinno być również stosunkowo proste w obsłudze – ułatwi to wykonywanie obowiązków osobom zatrudnionym w sklepie i wpłynie pozytywnie na wydajność pracy.

Duży sklep

Kasa fiskalna przeznaczona do dużego sklepu musi oczywiście posiadać odpowiednią bazę towarową, która umożliwi zapisanie całego asortymentu. Takie urządzenie musi również współpracować z wagą sklepową, szufladą kasjerską, czytnikiem kodów kreskowych, czy terminalem do płatności przy pomocy karty.

W przypadku dużego sklepu możne się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie zakup drukarki fiskalnej, czyli urządzenia, które jest zintegrowane z zewnętrznym systemem, np. komputerem z odpowiednim oprogramowaniem sprzedażowo-rozliczeniowym. Natomiast kasy fiskalne to samodzielne urządzenia, które posiadają w pamięci kompletną bazę towarów i usług.

Apteka

Dostępne są urządzenia stworzone specjalnie z myślą o specyficznych potrzebach aptek. W przypadku takiej działalności dobrym wyborem może okazać się urządzenie z funkcją elektronicznej kopii paragonów. Konieczny jest także zakup odpowiedniego programu handlowego, który pozwoli między innymi na zarządzanie magazynem, a także stworzenie systemu rabatów i innych funkcji, które są przydatne w przypadku apteki.

Jak widać zakup kasy będzie miał bardzo duże znaczenie dla firmy. Przed wybraniem konkretnego modelu trzeba dokładnie zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami oraz funkcjami, które mogą okazać się niezbędne w przypadku prowadzenia danej działalności gospodarczej. Ponieważ jest to urządzenie wykorzystywane na co dzień, powinno również charakteryzować się sprawną pracą i niskim poziomem awaryjności.

Tekst powstał we współpracy z firmą Bimit-Mita