Jak wybrać dobre buty narciarskie?

Dobre buty narciarskie ułatwiają i uprzyjemniają jazdę. Powinieneś zainwestować w odpowiedni ich model, jeżeli czujesz, że twój strój sportowy nie jest zgodny z twoimi oczekiwaniami i potrzebami. Szukając butów narciarskich, najważniejsze powinny stać się dla ciebie ich trzy podstawowe parametry: twardość skorupy, szerokość buta oraz jego długość.

Najpierw ustal rozmiar swojej stopy

W pierwszej kolejności skup się na określeniu długości buta narciarskiego. W tym celu bardzo dokładnie zmierz swoje stopy, stawiając je normalnie na kartce lub bezpośrednio na podłodze. Przez cały czas uważaj na to, by przez przypadek ich nie spłaszczyć – stopy powinny naturalnie leżeć na wybranym podłożu. Długość pobierasz od najdalej wysuniętego palca aż po samo zakończenie pięty. Następnie przechodzisz do pomiaru szerokości stopy.

Szerokość sprawdzasz z kolei w tym najszerszym miejscu stopy. Oba wymiary zapisujesz na kartce, a następnie przechodzisz do porównywania ich z tabelami rozmiarów, które odszukasz na stronach internetowych producentów strojów sportowych.

Przejdź do określenia właściwego rozmiaru buta

Wbrew jednak temu, co sądzono jeszcze w dawnych latach, buty narciarskie nie powinny być większe od rozmiaru stopy. Nie próbuj więc na siłę kupować modelu z większym luzem, bo ten luz nie jest ci do niczego potrzebny, zwłaszcza jeśli jesteś doświadczonym narciarzem i już od wielu lat szusujesz po stokach.

Technologie wykorzystywane we współczesnych butach narciarskich pozwalają im idealnie dopasowywać się do naturalnej anatomii stopy. Nie musisz więc kupować większych butów. Powinieneś wręcz pomyśleć o sięgnięciu po te idealnie dopasowane do nóg, wręcz takie „na styk”, gdyż to one zagwarantują ci największą kontrolę nad nartami i pozwolą na wykonywanie zupełnie dowolnych, nieraz skomplikowanych manewrów.

Sprawdź twardość obuwia

Na sam koniec spójrz jeszcze na twardość wybranego przez ciebie modelu, która ukrywa się zwykle w nazwie produktu za słowem „flex”. Im wyższa jest wartość flex, tym twardsze okażą się buty narciarskie. I to właśnie takich powinieneś szukać. One są kierowane do osób doświadczonych.

Nie oznacza to wcale, że bardziej miękkie buty są złym wyborem. One sprawdzają się u osób początkujących, które dopiero podejmują próby opanowania sztuki jazdy na nartach. Miękki but gwarantuje większą wygodę, ponieważ umożliwia niemalże całkowite rozprostowanie nogi. Lepiej amortyzuje przy tym wstrząsy, co akurat sprzyja bezpieczeństwu. Będą to ważne aspekty dla osób początkujących.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/buty-narciarskie-cat-18.