Jak ustrzec się podsłuchu?

W dobie wszechobecnej inwigilacji każdy z nas powinien zwracać uwagę na bezpieczeństwo prywatnych danych oraz wszelkich wrażliwych informacji. Jak można uchronić się przed podsłuchem telefonu?

Sposoby na zwiększenia bezpieczeństwa prywatności

Wszystkie połączenia, takie jak WiFi, NFC czy Bluetooth powinny być wyłączone, jeśli z nich aktualnie nie korzystamy. Kontrola urządzeń, które współpracują z naszym telefonem, jest bardzo ważna.

Kolejnym banalnym sposobem za zmniejszenie luk w bezpieczeństwie jest po prostu aktualizacja systemu swojego telefonu oraz wszystkich aplikacji. Zaniedbywanie aktualizacji swoich urządzeń może grozić tym, iż wykryte w nich niezałatane luki mogą zostać wykorzystane przeciwko nam. Jeżeli chcemy pójść drogą na skróty, dobrą opcją jest włączenie automatycznych aktualizacji aplikacji oraz systemu operacyjnego, jednak podstawową wadą tego rozwiązania jest brak kontroli nad rzeczywistymi zmianami, które zaszły. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy  dana aplikacja wprowadza podczas aktualizacji nową funkcję, która pobiera pewne dane z naszego telefonu, np. listę kontaktów.

Jeżeli mamy uzasadnione podejrzenia i żyjemy w utwierdzeniu, że ktoś nas podsłuchuje, warto skorzystać z usług firm detektywistycznych. Profesjonalna kontrola telefonu z reguły kosztuje kilkaset złotych.

Po prostu bądź rozważny

Najprostszą, a zarazem bardzo skuteczną metodą jest odbywanie wszystkich prywatnych rozmów, w których pojawiają się wrażliwe informacje, w cztery oczy na neutralnym gruncie, gdzie istnieje najmniejsza szansa na bycie inwigilowanym. Podczas rozmowy przez telefon, kontaktowanie się dzięki SMS-om lub komunikatorom internetowym zawsze istnieje cień szansy, że ktoś może na bieżąco śledzić nasze poczynania. W życiu codziennym kieruj się rozwagą i zawsze miej na uwadze fakt, iż osoba, która ma zamiar wykraść nasze dane, wykorzysta każdą najmniejszą okazję. Warto chociażby korzystać z ekranu blokady telefonu. Ta funkcja umożliwia nam ustawienie wzoru lub hasła, które odblokuje system i uchroni nas przed użyciem naszego urządzenia przez niepowołaną osobę, mogącą celowo zainstalować zainfekowaną aplikację lub program inwigilujący.