Jak urządzić saunę w domu?

W Finlandii, sauna parowa w domowej łazience to już standard. Okazuje się, że i w Polsce staje się ona coraz bardziej popularna. Chociaż warunki pogodowe nie są u nas tak niekorzystne jak w krajach skandynawskich, to coraz bardziej uświadamiany sobie, dlatego trzeba wzmacniać odporność naszego organizmu. Co więcej, przecież pobyty w saunie to nie tylko „hartowanie ciała”. Odkrywamy jej pozytywne oddziaływanie na stan naszej skóry oraz stan umysłu. Nie ma wątpliwości, że sauna jest doskonałym obiektem relaksacyjnym.

Sauna w łazience

Jak przyznaje producent saun, najczęściej montuje się je w łazience. Ogromną popularnością cieszą się kabiny prysznicowe, w których można stworzyć również saunę. Warto zaznaczyć, że w pomieszczeniu tego rodzaju panuje bardzo wysoka temperatura oraz wilgoć. Z tego też względu domowa sypialnia czy inne pomieszczenie może nie być właściwym miejscem do stworzenia własnego SPA tego typu.

Największą popularnością cieszy się sauna łazienkowa, która jest właśnie połączeniem prysznica oraz sauny. Przecież cały proces tego zabiegu polega nie tylko na rozgrzewaniu ciała, ale również jego schładzaniu – należy mieć więc stały dostęp do wody. Idealnie jest, kiedy prysznic posiada baterię termostatyczną i deszczownicę jednak nie jest to wymogiem. Producent saun sam wskazuje, że w niektórych przypadkach w pełnym komforcie korzystać można także z wanny.

Parametry techniczne

Okazuje się, że chociaż najlepszym miejscem na domową saunę jest łazienka, to w razie niemożności stworzenia jej akurat w tym wnętrzu, można wykorzystać inne pomieszczenie. Niejeden producent saun montował ją w byłej sypialni dorosłych już dzieci a nawet na balkonowej altanie. Tak naprawdę, wymagania techniczne nie są nazbyt restrykcyjne. Najlepiej jest, kiedy miejsce na saunę będzie posiadać odpowiednią wentylację i wyjście na taras czy balkon. Wiadomo, że po części rozgrzewania ciała a potem jego szybkiego schłodzenia, następuje etap relaksu. Wyobraźmy sobie, jak błogo jest poleżeć na leżance rozstawionej na świeżym powietrzu.

W ramach parametrów instalacyjnych, producenci saun zaznaczają, że by móc ją w ogóle zainstalować, niezbędnym staje się: przyłącze wodne, odpływ do kanalizacji, zasilanie elektryczne, podłączenie do kanału wentylacyjnego.

Jaka sauna jest najlepsza?

Osoby, które regularnie korzystają z sauny a mają już dosyć ciągłych wizyt w klubach fitness czy klinikach SPA, wybierają najczęściej saunę parową bądź tą na podczerwień. Dla producentów saun są one najłatwiejsze w montażu. Dla samych właścicieli mieszkania czy domu, zaletą jest fakt, iż nie zajmują dużo miejsca i są stosunkowo tanie.

Prywatna sauna wiąże się tak naprawdę z niedużym kosztem. Można ją z powodzeniem zainstalować inwestując jakieś 7-8 tysięcy złotych. Powierzchnią, jaką zajmie to mniej więcej 1,5 metrów kwadratowych. Jeśli wybierze się opcję sauny w kabinie łazienkowej, problem wygospodarowania dodatkowego miejsca znika całkowicie.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim należy wybrać sprawdzonego producenta saun, który oferuje je w najlepszej jakości. Pamiętajmy, że będzie to miało znaczenie nie tylko dla komfortu codziennego użytkowania, ale również generowania dobroczynnych dla naszego organizmu właściwości.

Producent saun powinien oferować gwarancję oraz serwis pogwarancyjny. To zabezpieczenie w razie jakiejkolwiek awarii komponentów domowej sauny.

Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Megiw