Jak działa wykrywanie kłamstw?

Sama idea wykrywania kłamstw przywołuje różne skojarzenia. Dla niektórych ludzi jest to zwykła fikcja naukowa, znana z amerykańskich filmów i teleturniejów. W rzeczywistości jest to jednak prężnie rozwijająca się branża, a skuteczność wariografów znacznie wzrosła na przestrzeni kilku ostatnich lat. Nowe technologie, rosnące zapotrzebowanie – przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Chociaż sprzęt stał się o wiele bardziej precyzyjny, to zasada jego działania nadal pozostaje taka sama. Wariograf ma za zadanie:

  • Pomiar ciśnienia
  • Wykrycie zaburzeń oddechu
  • Określenie potliwości skóry

Zaprezentowane wyniki są następnie analizowane przez odpowiednio przeszkolonego pracownika, który na ich podstawie określa wiarygodność przesłuchiwanej osoby.

Czy użycie wariografu jest konieczne?

To prawda, że niektórzy ludzie są w stanie z pewną dokładnością przewidzieć, czy ich rozmówca kłamie czy mówi prawdę. Umiejętności te biorą się doświadczenia przy zwykłych konwersacjach – osoby prowadzące rekrutację do pracy bądź policjanci prowadzący przesłuchania nabywają je naturalnie. Człowiek nie jest jednak obiektywnym źródłem informacji, dlatego wariograf okazuje się o wiele lepszym sposobem na określenie czyjejś prawdomówności. Koszt takiego badania nie jest szczególnie wysoki – sugerując się portalem wariograf.com.pl można pozwolić sobie na jego rezerwację za zaledwie 500 złotych. Jest to usługa niezwykle przydatna nawet w kwestiach prywatnych. Niektóre, poważne spory mogą zostać rozwiązane tylko poprzez bezpośrednią konfrontację z faktami, a profesjonalny zabieg może okazać się jedyną, wartą uwagi opcją.

Praktyczne zastosowanie wariografu

Wykrywanie kłamstw stało się nie tylko bardziej precyzyjne, ale również i tańsze. Praktyka ta nie jest już ekskluzywna dla placówek państwowych, takich jak policja albo biur śledczych. Wariograf znalazł zastosowanie, między innymi, w procesie zatrudniania, kiedy potencjalni kandydaci na stanowisko przechodzą rozmowę wstępną. Jest to także popularne narzędzie w turniejach telewizyjnych.