Jak działa BIK?

Osoby wnioskujące o kredyt są prześwietlane przez banki pod kątem wierzytelności, dawnych kredytów i innych zobowiązań finansowych. Wszystko to składa się na nasza historię kredytową, która jest zbierana i magazynowana w BIK – Biurze Informacji Kredytowej. To właśnie ta jednostka jest dla banków najważniejszych źródłem informacji o nas. Co warto wiedzieć o BIK?

Zbieranie historii kredytowej

Z pewnością każdy z nas zastanawia się: czy jestem w BIK? Odpowiedź jest prosta: jeśli kiedykolwiek braliśmy kredyt lub kupowaliśmy przedmioty na raty – to tak. BIK zbiera informacje o naszych zobowiązaniach finansowych – nie tylko o kredytach czy zakupach na raty. Znajdzie się tam również informacja o tym, czy regularnie spłacamy kartę kredytową czy debetową. W przypadku kiedy zdarzy się nam spóźnić z wpłatą raty – sytuacja ta również zostanie wyszczególniona w BIK. Warto wiedzieć, że nawet jednorazowe opóźnienie wpłaty może wiązać się ze zmniejszeniem szansy na przyznanie kolejnego kredytu. Każda informacja zawarta w BIK jest dla banku ważna. Kiedy nieregularnie spłacamy zobowiązania, dla banku możemy stać się osobami niegodnymi zaufania.

Czy możliwe jest wyczyszczenie historii BIK, jeśli jesteśmy zdania, że raz niezapłacona w terminie rata psuje nasza opinię w oczach banków? Czyszczenie BIK jest możliwe, wymaga to jednak nieco czasu i cierpliwości. Przede wszystkim konieczne jest napisanie wniosku do banku, w którym zdarzyło nam się opóźnić spłatę raty.