Jak dbać o zęby podczas wyjazdów wakacyjnych?

W czasie wakacji często dajemy sobie nieco więcej swobody, również w kwestii przestrzegania higieny jamy ustnej. Niestety, takie działanie bardzo szybko może doprowadzić do powstawania próchnicy! Jak w czasie wakacyjnych wojaży dbać o czystość naszych zębów? Okazuje się, że współcześnie mamy wiele możliwości higieny jamy ustnej, nawet przebywając z dala od pensjonatów, podczas biwakowania w lesie. Jak przygotować się do takiego wyjazdu?

Jak przygotować kosmetyczkę?

Z pewnością podstawą będzie dobrze zaopatrzona kosmetyczka. Powinny się w niej znaleźć: szczoteczka i pasta. W licznych drogeriach bez trudu znajdziemy niewielkie pasty do zębów (o pojemności ok, 50-100 ml), dedykowane właśnie podróżnikom. Taka pasta nie zajmuje wiele miejsca, a z pewnością wystarczy nam na tygodniowy wypad poza miastem. Drugim ważnym elementem kosmetyczki będzie mały płyn do płukania ust – tu również znajdziemy produkt o niewielkiej objętości, idealny na kilkudniowy wyjazd. Takie produkty sprawdzają się przede wszystkim w kwestii podróży lotniczych – wiele linii lotniczych zastrzega możliwość przewożenia płynów w butelkach do 100 ml.

W naszej kosmetyczce warto mieć również nici dentystyczne. Zajmują one niewiele miejsca, a pozwalają na skuteczniejsze oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych.

Więcej informacji znajdziesz na: instytutimplantologii.pl.

Kiedy nie możemy umyć zębów…

W sytuacji podbramkowej, kiedy nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów, warto zastosować kilka trików, aby chociaż w minimalnym stopniu oczyścić powierzchnię szkliwa i wypłukać resztki pokarmu z naszej jamy ustnej. Przede wszystkim pomoże nam w tym guma do żucia. Podczas jej żucia w naszej jamie ustnej wydziela się znacznie więcej śliny – pomaga ona w usuwaniu resztek pokarmu i rozpoczyna procesy trawienne. Pomocne okażą się również twarde warzywa, dzięki którym zetrzemy część płytki nazębnej podczas odgryzania kęsów i żucia.

Odpowiednia higiena jamy ustnej sprawi, że nasz uśmiech będzie zdrowy i piękny. Zmniejszy także ryzyko powstania próchnicy lub ubytków, które najczęściej są uzupełniane poprzez implanty zębów.