Impreza plenerowa – pomysł na integrację lokalnej społeczności

Niejeden mieszkaniec dużego blokowiska lub strzeżonego osiedla zauważa z pewnością, że relacje sąsiedzkie zanikają i nawet mieszkając od kilku lat w tym samym bloku można nie znać większości sąsiadów. Może zatem warto zorganizować osiedlową lub dzielnicową imprezę integracyjną, która będzie okazją nie tylko do dobrej zabawy i przyjemnego spędzenia wolnego czasu, ale również do poznania nowych, ciekawych ludzi?

Koncepcja i plan imprezy

Imprezę plenerową, nawet jeżeli jest to tylko sąsiedzki piknik, trzeba dobrze zaplanować. Przede wszystkim musimy określić charakter wydarzenia: może to być wspomniany już piknik, ale także niewielki koncert, konkurs lokalnych talentów lub festyn tematyczny, np. kulinarny. Następnie czeka nas stworzenie programu imprezy, zaproszenie gości specjalnych, jak zespół muzyczny czy znany szef kuchni. Nie obejdzie się również bez odpowiedniej promocji – aby poinformować mieszkańców i zachęcić ich do udziału w takim wydarzeniu, musimy zaprojektować ciekawe ulotki i plakaty oraz zadbać o reklamę eventu w social mediach, chociażby tworząc wydarzenie na facebooku.

Formalności, czyli kiedy potrzeba zezwolenia

Imprezy plenerowe od strony prawnej dzielą się na masowe i zwykłe. Masowe to takie, w których uczestniczy powyżej tysiąca osób – i wówczas potrzebujemy zezwolenia wydawanego przez burmistrza, prezydenta miasta lub wójta gminy. Jeżeli jednak impreza ma charakter rekreacyjny i jest organizowana na terenie należącym np. do szkoły, restauracji czy nawet gminy, zezwolenie nie jest wymagane, ponieważ wszystko odbywa się w ramach ustaleń pomiędzy organizatorem imprezy a właścicielem danego terenu. Innym zezwoleniem, jakiego możemy potrzebować, jest jednorazowa koncesja na sprzedaż alkoholu, przyznawana również przez burmistrza. Warto jednak wiedzieć, że takie zezwolenie nie jest przyznawane w przypadku imprez masowych oraz imprez dla dzieci. Zarówno na zezwolenie na organizację imprezy masowej, jak i na koncesję na alkohol możemy czekać nawet miesiąc, więc warto złożyć wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jak się bawić, to ze smakiem

Na sąsiedzkiej imprezie plenerowej nie może zabraknąć przysmaków. Możemy skorzystać z usług firmy cateringowej lub foodtracków, ale dobrym pomysłem, szczególnie sprzyjającym integracji, jest także wspólne przygotowywanie potraw lub degustacja dań przyniesionych przez uczestników wydarzenia (rzecz jasna własnoręcznie przyrządzonych). Klimaty kulinarne mogą być jedynie przyjemnym dla podniebienia tłem imprezy lub jej motywem przewodnim – możemy np. pokusić się o organizację pikniku w śródziemnomorskich czy orientalnych klimatach, z odpowiednią muzyką i potrawami z danego regionu. Jeżeli zamierzamy sprzedawać alkohol podczas imprezy, warto zadbać o to, by pochodził on od rzetelnego dostawcy (np. http://krakow.alkohole.eurocash.pl/), a także aby był dopasowany do dań i niezbyt mocny – na takich eventach lepiej unikać wysokoprocentowych trunków, aby sytuacja nie wymknęła się nam spod kontroli.

Website: