Filtrowanie domowej wody

Jeszcze kilkanaście lat temu niezwykle popularne były wszelkiego rodzaju dzbanki filtrujące wodę oraz filtry przepływowe montowane bezpośrednio na kranach – szczególnie w kuchni. Jak dzisiaj wygląda rynek filtrów do wody i czy warto je stosować w naszych domach i mieszkaniach?

Filtry do wody są zbędne?

Dzisiaj panuje powszechne przekonanie, że filtrowanie wody w domu jest zbędną czynnością w związku ze stałym monitoringiem stanu wody na etapie jej uzdatniania – zanim jeszcze trafi do sieci wodociągowej. W powyższych poglądach i wypowiedziach nie uwzględnia się jednak tego, że o ile stan wody jest rzeczywiście monitorowany w stacjach uzdatniania wody, tak już stan wody docierającej do odbiorców – do naszych mieszkań i domów – jest niezwykle rzadko kontrolowany. Nie ma żadnej fizycznej możliwości aby przez cały czas sprawdzać stan wody u wszystkich odbiorców. W przypadku dużych miast to nawet miliony mieszkań!

Samodzielne dbanie o stan wody

W związku z powyższym stosowanie filtrów do wody ma sens – nie znamy w całości stanu instalacji wodociągowych, którymi woda dostarczana jest do naszych domów, a w których mogą rozwijać się zanieczyszczenia o charakterze organicznym, czy z których mogą dostawać się również zanieczyszczenia stałe.

Filtry do wody rozwiązaniem wszystkich problemów?

Jak dbać o stan domowej wody? Rozwiązaniem są właśnie filtry do wody. Jeżeli jednak decydujemy się na zakup i instalację filtrów do wody w domu, warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które nie wpływają na nasz codzienne zwyczaje. Warto zamiast znanych już dzbanków filtrujących wymagających wcześniejszego przygotowania wody, czy też topornie wyglądających i zmieniających estetykę, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwych do zastosowania na nowoczesnych kranach kuchennych filtrów przelewowych zastosować filtry podzlewozmywakowe – odpowiednio zainstalowane filtry do wody podzlewozmywakowe, tj. zaraz po licznikach do wody, dają nam filtrację wody w całym domu, a nie na poziomie jedynie jednego kranu, jednego ujęcia domowej wody. Tym samym filtrujemy wodę nie tylko w kuchni, która używamy do przygotowywania posiłków, ale również wodę wykorzystywaną do prania czy pobieraną przez zmywarkę do naczyń.

Pamiętajmy o tym, że dobrze oczyszczona woda jest znacznie bezpieczniejsza dla takich urządzeń i nie będzie powodowała ich szybszego zużycia i uszkodzenia (jak ma to np. miejsce w przypadku wody twardej).

Podsumowując, warto zastosować filtry do wody już na poziomie własnej instalacji wodociągowej. Zadbajmy o nasze zdrowie i wygodę życia!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis