Emigracja zarobkowa: wybór i szansa dla Ciebie!

Praca za granica to dla wielu z nas szansa na zawodowy sukces, możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych, szansa na lepsze zarobki. Wyjazd zarobkowy do niedawna kojarzył się nam z pracą sezonową lub też z pracą na nisko płatnych stanowiskach. Dzisiaj za granicę wyjeżdżają specjaliści: lekarze, technicy, inżynierowe. Co proponują im zagraniczni pracodawcy?

Wyższa pensja, szkolenia, podnoszenie kwalifikacji

Największa zaletą w pracy poza granicami kraju dla specjalistów jest oczywiście pensja. Musimy mieć jednak świadomość, że w krajach takich jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania możemy spodziewać się także wyższej stopy życiowej. Zagraniczni pracodawcy oferują szereg szkoleń dotyczących zarówno samej pracy, jak i związanych z odnalezieniem się w nowym miejscu – to spore ułatwienie, szczególnie dla osób spoza konkretnego okręgu kulturowego.

Szkolenia są czymś, co wyjątkowo często podkreślają zagraniczni pracownicy – w Polsce kursy dla pracowników organizowane są wyłącznie w dużych przedsiębiorstwach o międzynarodowym rodowodzie.

Ułatwienia dla pracownika zza granicy

Otrzymując upragniony etat przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednie miejsce do życia (mieszkanie) oraz o sprawy urzędowe: konto bankowe w lokalnym banku, ubezpieczenie zdrowotne. Znalezienie mieszkania może zając nam nieco czasu – to jedno z najbardziej kłopotliwych zagadnień, szczególnie kiedy nie posługujemy się lokalnym językiem. Często sami pracodawcy wychodzą naprzeciw temu problemowi proponując czasowe ulokowanie w mieszkaniu służbowym.

Osoby wyjeżdżające z rodzinami powinny szczególnie zadbać o komfort swoich bliskich. Pamiętajmy, że przeprowadzka do nowego miejsca jest bardzo stresująca. Warto także mieć na uwadze dodatki socjalne przysługujące rodzinom z dziećmi: zasiłki rodzinne w Niemczech pozwalają na podreperowanie domowego budżetu.