Edukacja poprzez zabawę

O tym, jak istotne jest dbanie o prawidłowy rozwój dziecka nie trzeba przekonywać żadnego rodzica. Zarówno w domu, jak i w przedszkolu dziecko powinno być zachęcane do licznych zabaw i gier, które wykształcą w nim zdolność logicznego myślenia, umiejętności manualne oraz dadzą szansę na działanie w grupie.

Zabawy przedszkolne

Za organizację zajęć oraz bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu odpowiadają przedszkolanki. Są to osoby kształcone na kierunkach pedagogicznych, dzięki czemu posiadają odpowiednią wiedzę oraz znają techniki pracy z dziećmi. W zależności od wieku dziecka w poszczególnych grupach odbywają się konkretne zajęcia. Maluszki najczęściej spędzają czas na zabawie, dzieci starsze uczestniczą w licznych pogadankach, rysują, malują, wykonują konkretne zadania plastyczne. Aby jednak dodatkowo urozmaicić czas spędzany w murach przedszkola, wiele dyrektorów decyduje się na zakup specjalistycznych zabawek. Zabawki edukacyjne i rozwojowe to niewątpliwie hit ostatnich lat – tworzone we współpracy z psychologami dziecięcymi oraz pedagogami pozwalają na świetną zabawę oraz naukę. Zabawki są kierowane do dzieci w danym wieku, dopasowane do umiejętności intelektualnych.

Zabawki dla młodszych dzieci skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu kolorów i dźwięków. Dziecko może uczestniczyć w grach na zapamiętanie danego dźwięku czy też przypisanie go do danego obrazka. Najmłodsi mogą też korzystać z zabawek wspomagających naukę chodzenia. Najczęściej są to wózki czy samochodziki posiadające dodatkowy uchwyt. Za ten uchwyt dziecko może złapać i prowadząc samochód czy wózek – stawiać swoje pierwsze, samodzielne kroki! Najmłodsze dzieci chętnie sięgają również po zabawki do ciągnięcia – mogą być to zwierzątka, samochody. Popularnymi zabawkami są także pudełka z otworami o różnych kształtach. Dziecko musi dopasować do nich konkretne klocki.

Klocki, koraliki, puzzle…

W przypadku dzieci nieco starszych zabawki wspomagają rozwój logicznego myślenia, kojarzenia faktów jak również działania w zakresie precyzji ruchów rąk. Do tych zabawek zaliczamy wszelkie tablice z literami oraz obrazkami, puzzle o niewielkim stopniu skomplikowania. Ciekawą opcją są koraliki, które młode damy mogą nanizać na sznurki i nosić jako ozdoby. Zabawa ta wymaga jednak od nich precyzji w nakładaniu wybranych elementów na sznurek.