Drukarka atramentowa czy laserowa?

Technologie wokół nas i sprzęty, którymi się otaczamy nieustannie się zmieniają. Widać to nawet na tak prozaicznym przykładzie, jakim są drukarki, z których korzystamy w domach. Jeszcze niedawno powszechnie używane były drukarki igłowe. Dzisiaj pozostały głównie tam, gdzie drukuje się faktury na papierze samokopiującym, czyli w niektórych firmach. Później nadeszła era drukarek atramentowych. Możliwe stały się kolorowe wydruki, także zdjęć i obrazków o wysokiej rozdzielczości. Tusz do drukarki atramentowej pozostawał jednak dość drogi. Z tego powodu od pewnego czasu coraz częściej w gospodarstwach domowych spotykamy drukarki laserowe. Toner do laserówki jest bardziej wydajny niż tusz do drukarki atramentowej. Jakie jeszcze różnice są między tymi dwoma rodzajami drukarek?

Cena

Drukarki atramentowe wciąż są tańsze niż te laserowe. Za taką samą kwotę można kupić jedną z najtańszych drukarek laserowych albo znacznie lepszą drukarkę atramentową. W kwestii cenowej wciąż zatem wygrywa ten starszy model.

Wydajność

Toner do drukarki laserowej zwykle jest droższy niż tusz do drukarki atramentowej. Mogłoby się zatem wydawać, że wszelkie argumenty związane z ceną i wydajnością przemawiają na korzyść atramentówki. A jednak – drukowanie na laserówce jest tańsze. Toner starcza bowiem na dużo dłużej niż atrament. Można go wymieniać znacznie rzadziej i koszty eksploatacji są niższe.

Szybkość

A co z szybkością drukowania? Kiedy mamy do wydrukowania dużą ilość kopii, zapewne szybciej poradzi sobie z nimi drukarka laserowa. W przypadku tego rodzaju drukarki najpierw następuje przygotowanie do drukowania, które chwilę trwa. Drukarka musi przygotować naelektryzowany wałek, który jest ważnym elementem procesu drukowania. Kiedy jednak już to zrobi, szybkość drukowania jest duża.
Jednak kiedy mamy do wydrukowania jakąś pojedynczą stronę, pewnie szybciej wydrukuje ją drukarka atramentowa. Ten rodzaj drukarki nie potrzebuje bowiem żadnego procesu przygotowawczego. Zaczyna ona drukować od razu po przekazaniu jej polecenia.
Przyjrzyjmy się zatem naszym potrzebom dotyczącym szybkości i ilości drukowania. Jeśli często potrzebujemy wydrukować jedną kartkę w bardzo krótkim czasie, lepiej sprawdzi się do tego drukarka atramentowa. Większą ilość stron natomiast lepiej, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i czasowym, drukować na laserówce.

Swoją popularność drukarki laserowe zawdzięczają niewątpliwie ekonomiczności drukowania. Dla wielu klientów jest to kluczowy argument, aby nabyć właśnie ten rodzaj drukarki.