Domowa sauna – piec i wentylacja

Wybór odpowiedniego pieca oraz prawidłowe zaprojektowanie wentylacji domowej sauny ma kluczowe znaczenie dla komfortu w czasie kąpieli. Jednocześnie w bardzo dużym stopniu przekłada się na poziom bezpieczeństwa.

Piec do sauny

Najważniejszym parametrem tego urządzenia jest jego moc. Aby dobrać odpowiednią moc, należy przede wszystkim brać pod uwagę kubaturę pomieszczenia, a także liczbę osób, która będzie przebywać wewnątrz oraz powierzchnię przeszkleń.

Piec do sauny powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenia, których najważniejszym zadaniem jest ochrona przed pożarem. Warto także zainwestować w nowoczesne, energooszczędne urządzenie, co pozwoli na obniżenie rachunków. Na rynku dostępne są nowoczesne piece do saun, które szybko się nagrzewają oraz zapewniają wysoki komfort użytkowania.

Wentylacja sauny

Odpowiednie zaplanowanie wentylacji kabiny ma równie duże znaczenie jak zakup właściwego pieca do sauny. Najważniejszym zadaniem wentylacji jest utrzymanie właściwego poziomu wilgotności oraz temperatury. Błędy w tym zakresie będą miały również negatywny wpływ na kondycję sauny oraz pomieszczenia, w którym się znajduje – doprowadzą do zawilgocenia, a co za tym idzie także do rozwoju grzyba.

Brak prawidłowej wentylacji może w skrajnych przypadkach spowodować wybuch pożaru. Dlatego tak duże znaczenie ma zapewnienie prawidłowej cyrkulacji – odprowadzanie gorącego wilgotnego powietrza na zewnątrz i wpuszczanie świeżego. Taki efekt uda się osiągnąć dzięki zainstalowaniu odpowiednich otworów wlotu i wylotu powietrza.

Konieczne jest także zatroszczenie się o właściwą cyrkulację powietrza wokół kabiny – nigdy nie należy przysuwać ścian sauny bezpośrednio do ścian pomieszczenia, zawsze konieczne jest zostawienie przynajmniej kilku centymetrów odstępu. Dzięki temu zwiększy się komfort i bezpieczeństwo, a także konstrukcja oraz wyposażenie sauny będą mniej narażone na uszkodzenie spowodowane zbyt wysoką wilgotnością.

Domowa sauna – dlaczego warto?

Kąpiele w saunie mają doskonały wpływ na zdrowie i urodę. Poprawiają naturalną odporność organizmu. Specyficzne warunki panujące w saunie sprawiają, że skóra staje się lepiej ukrwiona i natleniona. Cera wygładza się i jest pozbawiona niedoskonałości. Jednocześnie wraz z potem organizm wydala różnego rodzaju toksyczne substancje, które mają wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale także na ogólne samopoczucie. Najlepsze rezultaty przynosi systematyczne korzystanie z sauny. Należy robić to co najmniej raz w tygodniu. W zależności o rodzaju sauny pojedyncza kąpiel może trwać od kilku do kilkunastu minut. Następnie należy ochłodzić ciało pod natryskiem lub w wannie z chłodną wodą.

Na rynku dostępne są różne piece do sauny, a także inne elementy wyposażenia. Można także zainwestować w gotową kabinę do samodzielnego montażu, która będzie miała pełne wyposażenie. Najważniejsze aby wybrane rozwiązanie zapewniało odpowiedni poziom bezpieczeństwa. W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowego montażu zawsze warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Tekst powstał we współpracy z firmą Megiw