Dobranie balustrady na balkon

Balkon jest elementem domu, który może stanowić pewnego rodzaju wizytówkę budynku. Jeżeli jest dość duży i rozprzestrzenia się nad wejściem, skupia na sobie bardzo dużą uwagę. W związku z tym, warto zadbać, aby jego wykonanie było odpowiednio skomponowane z innymi elementami budynku. Bardzo istotnym elementem balkonu jest balustrada, gdyż dzięki doborowi odpowiedniego materiału można wykonać bardzo ekscytujące kompozycje.

Kluczowy kształt balkonu

Dobór materiału na balustradę jest przede wszystkim definiowany przez kształt balkonu. Jeżeli balkon jest w kształcie prostokąta, wtedy nie powinno być większych problemów. W przypadku, kiedy balkon jest półokrągły, należy ostrożnie dobrać materiał na balustradę. Trudnością może być wygięcie poręczy w odpowiednio zaokrąglony łuk. Nie jest to czynność, którą można zrobić samemu, gdyż potrzeba do tego odpowiedniej obrabiarki. Jeżeli poręcz zostanie źle zaokrąglona, niezbędna będzie korekcja wymiarów oraz ponowna obróbka. Bardzo istotnym elementem jest również rozmiar balkonu. Jeżeli płyta balkonowa jest dość rozległa, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie konstrukcji lekkich. Ponadto, dosunięcie balustrady do brzegu balkonu zwiększy powierzchnię użytkową. Warto przyglądać się obecnym trendom, gdyż można zauważyć wyraźny wzrost balustrad szklanych w Warszawie.

Dobór materiału

Balustrady wykonuje się najczęściej ze stali, kamienia, drewna bądź szkła. Głównym kryterium doboru materiału powinna być przede wszystkim trwałość oraz to, jak komponuje się dany materiał z całym domem oraz innymi elementami architektonicznymi. Jeżeli dom jest zbudowany z drewnianych desek, nie pozostaje nic innego jak wykonanie balustrady drewnianej. Drewno jest dość miękkim materiałem, co pozwala na formowanie desek w różne kształty, a odpowiednio zaimpregnowane posiada dość długą żywotność. Bardzo dobrze prezentują się rzeźbione balustrady drewniane, jednak trzeba znaleźć odpowiedniego specjalistę tak samo jak w przypadku balustrad szklanych w Warszawie.

Balustrady stalowe najczęściej są wykorzystywane w domach nowoczesnych, ale również dość często można spotkać je w domach tradycyjnych. Charakteryzują się tym, iż stal również można formować, dlatego można wytworzyć z niej pewne kształty. Co więcej, po nałożeniu powłok ochronnych, balustrada posiada dość długą żywotność. Należy jednak pamiętać, iż stal jest narażona na działanie korozji.

Obecnie coraz popularniejsze stają się balustrady szklane. Przede wszystkim korzystnie komponują się wraz z modernistycznymi domami. W przypadku tych balustrad, warto znaleźć dobrego specjalistę, który je wytwarza. W tym celu warto skorzystać z Internetu wyszukując na przykład „balustrady szklane Warszawa”. Podczas formowania szkła należy być bardzo ostrożnym i szczegółowym.

Balustrady kamienne są obecnie rzadkością. Obecnie można spotkać je najczęściej w budynkach zabytkowych, dworkach oraz domach w stylu historycznym. Kamienne balustrady są najczęściej masywne, dlatego powinny być stosowane jedynie w przypadku dużych balkonów czy tarasów.

Dobór balustrady balkonowej jest bardzo ważną czynnością podczas projektowania balkonu. Przede wszystkim ze względu na to, iż stanowi zewnętrzną ozdobę całego domu, dlatego wybór firmy wykonującej balustradę powinien być przemyślane. Przeszukanie Internetu wpisując frazę „balustrady szklane Warszawa” jest bardzo dobrym pomysłem na pierwsze rozeznanie.