Czy warto interesować się drewnianymi domami?

Dom drewniany kojarzony jest zazwyczaj z daleką Skandynawią czy też Kanadą – faktycznie, w tych regionach budownictwo z drewna rozwinęło się w olbrzymim stopniu. Domy drewniane znane są w Polsce od lat 90. XX wieku, jednak dopiero dzisiaj stają się faktycznie modne. Z czego wynika ta popularność? Warto przyjrzeć się im z bliska

Co warto wiedzieć o drewnianych domach?

Domy drewniane budowane są w Polsce przez wyspecjalizowane firmy, które obiecują dom w kilka miesięcy. Z pewnością dla wielu osób będzie to zaskoczenie – w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że dom budowany jest latami. W przypadku domów w konstrukcji szkieletowej sprawa jest znacznie prostsza. Do budowy drewnianych domów wykorzystywane jest odpowiednio preparowane drewno, dzięki czemu sama budowa może rozpocząć się praktycznie w dowolnym momencie w roku – pogoda nie ma tu żadnego znaczenia. Jedynym elementem wymagającym wyschnięcia są fundamenty.

Skąd wziąć projekt domu drewnianego? Zaoferują nam je takie firmy jak mawit.com.pl. Wśród projektów znajdziemy domy parterowe z możliwością zabudowania poddasza, jak również domy piętrowe. Istotne jest to, że powierzchnia użytkowa takiego domu może rozpoczynać się od 60-7- metrów kwadratowych. Oznacza to, że nie musimy budować wielkiego domu, jeśli nie ma takiej potrzeby. Konstrukcja domu drewnianego pozwala także na jego rozbudowanie po latach.

Czy budowa domu drewnianego się opłaca?

Firmy oferujące ten rodzaj budownictwa twierdzą, że tak. Nie trzeba być jednak matematykiem, aby szybko odkryć, że dom drewniany jest o ok. 35% tańszy w porównaniu z budowaniem analogicznego domu murowanego. Sama budowa również nie zajmuje wiele czasu: domy w stanie surowym zamkniętym dodaje się po 2-4 miesiącach, domy w stanie deweloperskim są gotowe po 6-8 miesiącach.